Експертите тврдат: Пет видови зеленчук кои најмногу помагаат по 50-тата година од животот и помагаат против одредени болести

Зеленчукот е секогаш прв на листата на храна препорачана од нутриционистите. Го обезбедува телото со витамини, минерали, фитонутриенти и други супстанции кои помагаат во борбата против разни болести, јаглехидрати и протеини. Зеленчукот може да помогне во борбата против одредени болести поврзани со стареењето.
Истражувањата покажаа дека зголемениот внес на зеленчук, особено зелениот, е најдобриот начин да го подобрите вашето здравје на која било возраст, но особено по 50. Овие пет видови зеленчук ќе ви помогнат максимално да уживате во животот дури и во староста, па вклучете ги во вашето дневно мени што е можно поскоро.
1. Спанаќ
Спанаќот содржи витамин А и каротеноидни пигменти лутеин и зеаксантин, а овие супстанции играат важна улога во заштитата на окото од оштетување предизвикано од изложување на сонце и промени во окото предизвикани од стареење. Ќе добиете придобивки за здравјето на очите без разлика дали јадете свеж спанаќ, конзервиран или замрзнат.

This image has an empty alt attribute; its file name is kelj-2.jpg


2. Кељ
Кељот е зеленчук со мала содржина на оксалати и богат со калциум. Оксалатите се супстанции кои ја спречуваат апсорпцијата на калциум, па затоа зеленчукот кој е и богат со калциум и „сиромашен“ со оксалати е од суштинско значење за здрави коски. Соодветниот внес на калциум и витамин Д е од суштинско значење за градење и одржување цврсти коски. По 50-тата година, минералната густина на коските почнува значително да се намалува бидејќи процесот на распаѓање го надминува процесот на градење на коските. И ова не прави повеќе склони кон болести како што е остеопорозата. Ако не сакате да додавате кељ во салати, обидете се да направите чипс од него така што ќе ги искинете листовите на помали парчиња, ќе ги премачкате со маслиново масло и ќе ги печете во рерна додека не станат крцкави. Друга опција е да додадете кељ во смути што го правите за појадок или ужина.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Дивееле со Ламборџини, полицијата им ги запленила автомобилите

ДИВЕЛЕ навечер со своите Ламборџини, а полицијата решила да го „награди“ таквото однесување. Иако суперспортските …