(ВИДЕО) Како малиот Сузуки го победил семоќниот Хамер!?

МАЛИОТ Suzuki Jimny веќе се докажа на терен, а сега се обиде да го скалпира и семоќниот Hummer.

За Хамер досега се беше кажано. Станува збор за диносаурус на кој денес му се заканува истребување. Се чека електричен наследник, а дотогаш овој монструм од теренец ќе биде симбол на сите оние минати времиња кога многумина сѐ уште ја гледаа иднината во фосилните горива.
Сепак, British Carwow ги споредил силите на овие два теренци кои имаат ограничен број сличности. И двата се класични теренци со атмосферски мотори и погон на сите тркала. Но, Hummer е огромен, со три тони и речиси 400 КС обезбедени од 6.2 V8. Jimny, од друга страна, се одликува со паметна компактна архитектура, минимална тежина и 1,5-литарски бензински мотор со 102 КС.


Пред да ја погледнете споредбата, знајте дека Jimny сепак е двојно поскапа од повеќе од десет години стариот Hummer.


Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Редовното консумирање на една намирница може да го намали ризикот од срцеви проблеми

Љубителите на сирење имаат 38. отсто помали шанси да заболат од срцева слабост отколку оние …