Ги чуваат срцето, кожата и коските, го намалуваат крвниот притисок и имаат помалку од 50. калории

Доколку сакате да ослабете, наполнете го фрижидерот со следните нискокалорични намирници кои содржат многу витамини и минерали.
„Важно е да се напомене дека нискокалоричната храна не значи дека храната има помалку хранливи материи“, изјавила нутриционистот Тифани Ма за Livestrong.
Храната на списокот што ќе ви ја претставиме има помалку од 50. калории на 100. грама, е лесно достапна и е полна со есенцијални хранливи материи кои ќе ви помогнат да останете витки и здрави.

Спанаќ: 23. калории на 100. грама


This image has an empty alt attribute; its file name is spanak.jpeg
Содржи каротеноиди, вклучувајќи бета каротин и лутеин, кои се пигменти кои ги спречуваат болестите на видот поврзани со возраста, како што е макуларната дегенерација.
„Спанаќот е богат со антиоксиданси кои можат да го намалат оксидативниот стрес и со тоа потенцијално ризикот од развој на рак“, објаснува Ма.
Исто така е добар извор на железо, една просечна порција покрива 21 процент од препорачаната дневна количина (RDA), но е уште подобар извор на витамин А (59 проценти од RDA по порција), фолна киселина (49 проценти) , манган (44 проценти) и витамин Ц (34 проценти). Меѓу неговите посилни состојки се витамин Б комплекс, витамин Е, витамин К, потоа магнезиум, калциум, калиум, натриум, фосфор, цинк, сулфур, јод, бакар, амино киселини аргинин и лизин.

Печурки: 22. калории на 100. грама


This image has an empty alt attribute; its file name is pecurki.jpg
Кога бевме деца често ја отстранувавме секоја печурка од пицата, но во меѓувреме сфативме дека е одличен додаток за секое јадење. Во сосовите, како прилог, со тестенини, кајгана.
Месестата текстура на печурките може да се користи на многу начини, а ќе добиете и многу витамини и минерали.
Шампињоните се извор на диетални влакна, како и на витамини Ц, Д и фолати. Последново е важно за нашето добро расположение и формирање на еритроцити. Студиите врз животни покажуваат дека овие печурки помагаат во намалување на високите концентрации на гликоза, масти и холестерол во крвта. Тие исто така имаат позитивен ефект врз функцијата на црниот дроб.
Вргањите се исклучително богати со диетални влакна. Ако јадеме само една порција габи, ќе задоволиме речиси 50. проценти од нашите дневни потреби за влакна.
Буковките содржат повеќе калиум отколку натриум, па затоа се препорачуваат за луѓе кои страдаат од висок крвен притисок и срцеви заболувања. Содржината на железо е исто така значајна, па затоа се препорачуваат за луѓе кои имаат силни физички напори.

Кељ: 49. калории на 100. грама
Дали знаевте дека една порција кељ содржи повеќе калциум од мал тетрапак млеко?
„Кељот е зелен лиснат зеленчук богат со витамин К, витамин Ц, калциум и растителни влакна. Го поддржува здравјето на срцето, кожата и коските“, вели Ма.
Кељот, кој изобилува со калиум, е најодговорен за заштита на здравјето на срцето и за намалување на ризикот од развој на срцеви заболувања и срцев удар.
Има и антиканцерогено дејство. Ова се должи на глукозинолатите кои на кељот и на некои други видови зеленчук му даваат специфичен горчлив вкус. Докажано е дека кељот го намалува ризикот од развој на најмалку пет типа тумори: мочен меур, дојка, дебело црево, јајници и простата, а има толкаво заштитно дејство благодарение на глукозинолатите што ги содржи.
За време на варењето, глукозинолатите се разградуваат и се претвораат во активни изотиоцијанати, кои помагаат во детоксикација на телото и можат да го спречат растот на туморите бидејќи имаат антиинфламаторно дејство и ги штитат клетките на ДНК од оштетување.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Дивееле со Ламборџини, полицијата им ги запленила автомобилите

ДИВЕЛЕ навечер со своите Ламборџини, а полицијата решила да го „награди“ таквото однесување. Иако суперспортските …