(ВИДЕО+ФОТО) Леклер го победи Макс на портокаловиот „Ред Бул Ринг“

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, триумфираше на Големата награда на Австрија, 11-та трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1.
Монегаски ја освои третата победа сезонава на „Ред Бул Ринг“, прва по третото коло во Австралија, а петта во кариерата. Интересно е што тоа е негов прв триумф што го постигна без да стартува од пол-позицијата.
Леклерк ја мина целта две секунди пред Макс Ферстапен со болидот на Ред Бул, додека возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон беше на третото скалило на подиумот.


Сосема заслужено, Леклерк го прекина постот кој траеше од 10. април, на домашниот терен на Ред Бул, пред голем број навивачи на Верстапен кои го обоија Спилберг во портокалова боја. Монегаскиецот во директен дуел успеа три пати да го претекне бранителот на титулата – пред да замине во боксот, а потоа и по првото и второто менување гуми. Неговата победа практично никогаш не беше доведена во прашање, иако имаше големи проблеми со педалата за гас во самиот финиш, но холандскиот возач не успеа доволно да се доближи.

Ферстапен имаше големи проблеми да го задржи второто место, бидејќи откако Леклер го престигна по трет пат, Карлос Саинц јуниор во Ферари го престигна. Меѓутоа, токму кога Шпанецот се приближи доволно за да се обиде да нападне, моторот му се расипа, кој во еден момент се запали, додека Саинс беше во болидот покрај патеката. За среќа, Саинс излезе неповреден од инцидентот, додека на патеката имаше период на виртуелен безбедносен автомобил, кој водечкиот двоец го искористи за да земе нови гуми, но немаше промени до крајот на трката.

На крајот, Хамилтон беше најдобар од останатите, откако се проби по проблемите на стартот, кога беше заглавен зад Мик Шумахер во болидот на Хас. Седумкратниот светски шампион така стигна до третиот подиум по ред, а имаше среќа поради повлекувањето на Саинс, но и поради тоа што неговиот тимски колега Џорџ Расел беше казнет поради контактот со Серхио Перез на стартот. Расел беше четврти, но по отслужувањето на казната падна во поредокот, додека трката за Мексиканецот заврши многу брзо, иако успеа да дојде до боксот.

Помладиот од двајцата Британци во Мерцедес мораше да се задоволи со четвртото место, пред возачот на Алпин, Естебан Окон и Шумахер, кој го постигна најдобриот финиш во кариерата и втор викенд по ред беше меѓу освојувачите на поени. Седмото место го зазеде Ландо Норис во Мекларен, пред вториот возач на Хаас, Кевин Магнусен и тимскиот колега Даниел Рикиардо, додека последниот поен му припадна на двократниот светски шампион Фернандо Алонсо. Ферстапен го освои бодот за најбрз круг.
Покрај споменатиот инцидент на стартот, за време на трката беше забележан уште еден сличен, во кој возачот на Алфа Таури, Пјер Гасли, со Aston Martin го турна Себастијан Фетел од патеката. Французинот беше казнет со пет секунди и ја заврши трката на 15. место, две позиции пред четирикратниот светски шампион, кој имаше уште еден викенд за заборав.
Во генералниот пласман сега води Ферстапен со 208 бодови, следен од Леклер со 170, додека Перес е трет со 151.

Овогодинешниот шампионат во Формула 1 продолжува на 24. јули со Големата награда на Франција на патеката „Пол Рикар“, со директни преноси на Sport Klub HD.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Озил објавил фотографија од болничкиот кревет со надеж дека ќе реши долгогодишен проблем

Поранешниот германски репрезентативец Месут Озил објавил дека операцијата на грбот му „минала добро“ и дека …