Маж дознал дека ќе стане татко на девојчиња и бил разочаран, семејството го тешило…

ИДЕН ТАТКО предизвикал бурни реакции на интернет со својата реакција на веста дека неговата сопруга чека близначки. Една жена на Reddit споделила дека била пресреќна кога дознала дека носи девојчиња, додека нејзиниот сопруг на забавата за откривање на полот не го криел своето разочарување од веста.
Според објавата, парот веќе има 15-месечен син. Повторно се бремени, па организирале забава за откривање на полот за семејството и пријателите. Кога идниот татко ги видел розовите конфети, што е знак дека жената носи девојчиња, видно се вознемирил.
„Тој навистина сакаше барем едно момче, дури почна да избира имиња и играчки. Неколку гости забележаа дека не е среќен што добиваме две девојчиња, па почнаа да го тешат и да го потсетуваат дека треба само да биде благодарен. Искрено, ми беше ужасно непријатно што мојот сопруг треба да се теши бидејќи ќе родам здрави девојчиња“, напишала идната мајка.
Дури и откако таа самата се обидела да го расположи, тој сепак бил вознемирен. Конечно, кога забавата завршила, таа решила да се соочи со него за неговата реакција. Таа го потсетила дека веќе имаат син и дека ги посрамотил и двајцата со тоа што се однесувал како дете.

This image has an empty alt attribute; its file name is tatko-so-kerka-2.jpg
„Затоа е најдобро да не се организираат забави за откривање на полот, туку да се дознае приватно“, вели едно лице.
„Замислете дека сте тинејџерка сведок на тој момент, а татко ви е видно разочаран што сте девојче. Дозволено е да чувствува разочарување, но вие треба да бидете возрасен и да го контролирате тоа“, рекол друг.
„Во човечката природа е да претпочитаме едно пред друго, ако ни се даде избор помеѓу две работи. Тоа не значи дека нема да сакаме ако ни се даде другата опција“, заклучува трета.
Додека сите родители сакаат среќни и здрави деца, за некои постои непобитна предност, понекогаш потсвесна, кога станува збор за полот на детето. Ова беше истакнато во студија од 2018. година од фински и американски научници во која 347. жени и 423. мажи учествувале во експеримент за мерење на потсвесните преференции.
На учесниците им биле покажани фотографии од момчиња и девојчиња. Резултатите откриле дека мажите претпочитаат синови, додека жените имаат склоност за девојчиња.


Фото: Илустрација

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зошто мажите ја губат главата поради жените со облини?

Сите знаат дека мажите сакаат жени со облини, но зошто? Има ли друг одговор на …