Фото вест: Синиот круг прошета низ Скопје со цел подигнување на свеста за дијабетесот

Овие денови бевме сведоци на една несекојдневна глетка низ нашите главни улици во градот Скопје, каде група луѓе носеа и движеа син круг на кој е испишана паролата „Не е лесно да се живее во синиот круг“.
Со интересна и креативна инсталација, синиот круг го привлече вниманието на граѓаните, предизвикувајќи заинтересираност и љубопитност да дознаат што значи.

This image has an empty alt attribute; its file name is Sin-krug3.jpg
Станува збор за акција што е иницирана од Жито Лукс, а има за цел да ја подигне свеста за дијабетесот како едно од најчестите хронични заболувања на денешницата. Од компанијата потенцираа дека активноста е иницирана за подигнување на свеста кај граѓаните за дијабетесот и најавија новитет за кој ќе дознаеме повеќе во наредните денови.


This image has an empty alt attribute; its file name is ZL-logo.jpg
Синиот круг претставува глобален симбол за дијабетес. Лицата со дијабетес се соочуваат со секојдневни бројни предизвици меѓу кои посебниот начин на исхрана што овие лица ги прави вистински борци.

 


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што може да се случи во вашиот организам ако јадете ДВЕ ЛАЖИЧКИ МЕД секој ден? Канадските научници дојдоа до многу интересни податоци

Еве како редовното консумирање мед може да влијае на организмот Канадските научници истражувале и утврдиле …