(ФОТО) Кристијан Ериксен го направи трансферот на својата кариера

КРИСТИЈАН ЕРИКСЕН (30) наскоро ќе потпише за Манчестер Јунајтед, пренесува Фабрицио Романо. Данскиот напаѓач се согласил на соработка на три години. Тој пристигнува во Јунајтед откако ќе му истече договорот со Брентфорд. Ериксен оваа недела ќе стане играч на Јунајтед. Клучен човек во целата операција беше новиот менаџер на клубот Ерик тен Хаг, кој инсистираше да го доведе Ериксен.


Се врати во целосна форма
Ериксен на почетокот на годината потпиша шестмесечен договор со Брентфорд. Во тој клуб се врати во форма по долга пауза. Да потсетиме, лани на Европското првенство доживеа срцев удар. Откако му беше вграден дефибрилатор, тој автоматски беше исклучен од член на италијанскиот шампион бидејќи Серија А не им дозволува на играчите опремени со каков било тип на уред да ја регулираат работата на срцето.

View this post on Instagram

A post shared by Christian Eriksen (@chriseriksen8)Преживеа срцев удар
На 12. јуни минатата година, во 42. минута од натпреварот меѓу Данска и Финска на Еврото, кој се играше на Паркен во Копенхаген, Ериксен падна на земја и остана безживотно да лежи. Екипата на итната помош брзо стигнала до него и ја започнала процедурата за реанимација, по што тој на носилки бил изнесен од теренот, а натпреварот бил прекинат.
Ериксен во кариерата играше за Ајакс, Тотенхем, Интер и Брентфорд, а сега направи трансфер на кариерата на 30. години. За данската репрезентација одигра 115. натпревари и постигна 38. голови.

Фото: Принтскрин/Instagram


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КРАЈ НА ГРУПНАТА ФАЗА – Пред нас е голем ден на Светското првенство: Србија сака да се одмазди – се збогуваме со фаворитот од сенка?

Остануваат уште четири натпревари од групната фаза на Светското првенство во Катар и тие се …