Ортопеди: Надал нема ниту Милер-Вајс синдром, ниту некроза

Како што пишува „Зидојче цајтунг“, двајца ортопеди од Германија се прилично скептични за повредата на стапалото на Рафаел Надал. Тој го освои Ролан Гарос со вкочанет нерв на левото стапало, додека потоа беше подложен на третман кој трајно ќе го вкочани нервот.
Сите на актуелниот Вимблдон зборуваат за повредата на Рафаел Надал. Сите гледаат во стапалото на неговата лева нога и чекаат да видат колку долго ќе издржи.

View this post on Instagram

A post shared by Wimbledon (@wimbledon)Надал не обрнува внимание на ова и постојано навестува дека секој турнир може да му биде последен и дека се зависи од повреденото стапало кое го мачи со години. По освојувањето на Ролан Гарос, тој изјави дека повеќе би сакал да има ново стапало отколку нова Грен слем титула.
Новинарот на „Зидојче цајтунг“, Вернер Бартенс, разговарал со германски ортопеди кои се скептични за дијагнозата на Рафаел Надал. Тој наводно има синдром Милер-Вајс.
„Таа болест и врвниот спорт не можат да одат заедно. Мислам дека нема некроза (отекување) на коската, бидејќи болеста напредува и тешко е да се занимавате со спорт на високо ниво многу часови“, велат ортопедите.

Докторот Шилтенхоф смета дека би била потребна голема доза на „апчиња против болки“ за Рафа да може да игра на последователни натпревари.
„Потребната доза за толку болка би требало да биде огромна и тој повеќе нема да може да ја удира топката и нема да може да продолжи да игра повеќе од еден сет. Тешко ми е да поверувам дека има структурно оштетување на некоја коска ако постојано се става себеси низ неверојатните напори на врвен спортист. Исто така, синдромот Милер-Вајс се јавува на двете страни на стапалото“, додал докторот.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Полицаец го убил легендарен Бразилец

Легендарниот бразилски борец во џиу џицу Леандро Ло е убиен во Бразил. Ленадро Ло имал …