Како чувањето тајни може да го уништи а како да го подобри здравјето

Чувањето тајни, дури и скромни, може да има негативно влијание врз вашето здравје, особено ако постојано размислувате за информациите што ги поседувате или ги криете од другите.
Според американскиот психолог д-р Мишел Слепиан, автор на книгата „The Secret Life of Secrets“, просечниот човек чува 13 тајни.
„Деведесет и седум проценти од луѓето секогаш имаат барем една тајна, а просечниот човек има 13. тајни во секое време“, вели тој.
Слепиан забележува дека чувањето тајни понекогаш може да има лош ефект врз телото, додека многу специфичен збир на тајни всушност може да го продолжи животот.

Како тајните се лоши за вашето здравје?
„Тајната е лоша за вашето здравје кога размислувате за неа, кога ќе се најдете заглавени во неа и не сте сигурни што треба да направите за тоа“, вели Слепиан.
Со други зборови, ако постојано размислувате за една информација, тогаш таа не е здрава. Студија од 2019 година покажува дека чувањето тајни може да го зголеми чувството на исцрпеност, а потоа личноста да не може нормално да функционира во текот на денот.
Напоменува и дека со чување одредени тајни, кои треба да се изразат вербално, нема да се решат проблемите што треба да се решат.
„Ако само ги потиснувате и се плашите да ја отворите темата, тоа лошо ќе влијае на важното ментално здравје“, објаснува докторот.


Како тајните можат да му помогнат на вашето здравје?
Според Слепиан, „добрите“ тајни вклучуваат возбудливо откривање – на пример, планирање предлог за брак или објавување возбудливо поглавје во животот на семејството и пријателите. Информациите ќе бидат откриени во одреден момент, но вие имате контрола – затоа овие тајни прават да се чувствувате добро.
„Бидејќи имаме јасен датум на истекување и вистински план за обелоденување, чувствуваме контрола над информациите. И ова е навистина здраво чувство“, посочува Слепиан.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ПОЧИНАЛА НА 40 ГОДИНИ – Британската водителка која неодамна почина, им оставила трогателно проштално писмо на своите деца

Британската водителка, која почина на крајот на јуни по битка со ракот на дебелото црево, …