(ВИДЕО+ФОТО) НИКОГАШ ПРЕЖАЛЕНА – Принцезата Дијана денеска ќе го прославеше својот 61. роденден: Последната официјална посета била во Босна и Херцеговина

Тогаш го запознала неговиот син Доди Ал Фаед и стапила во врска со него.

This image has an empty alt attribute; its file name is lejdi-dijana-tajni.jpg
Ноќта на 31. август 1997. година, таа загина во сообраќајна несреќа во Париз. Веста одекна во медиумите, а само половина час по нејзината смрт се појавија различни теории на заговор, меѓу кои и онаа дека била убиена од агенти на МИ6. Таа остана запаметена како добар ангел, по нејзината хуманитарна работа, а покрај тоа и по нејзиниот елегантен стил.
Нејзината последна посета како дел од хуманитарните активности беше во БиХ, на 10. август 1997. година. Принцезата помина три дена во оваа земја и ги посети настраданите во неколку градови во Босна и Херцеговина, на кои им дала поддршка и надеж за подобро утре.


Принцезата во Сараево била пречекана од Кен Радерфорд, британски професор, еден од основачите на организацијата Landmine Survivors Network (LSN).
За време на нејзината посета на Босна и Херцеговина, принцезата Дијана не сакала да се сретне со политичари, таа ја опишала нејзината посета како „потполно приватна“. Таа сакала да ги посети домовите на жртвите од мини и да се сретне со локалните здруженија на инвалиди и специјалисти за рехабилитација.
Многумина биле среќни поради посетата на принцезата Дијана и нејзината цел да истакне голем проблем, особено во земјата за која тогаш се проценуваше дека има околу еден милион нагазни мини останати од војната.


На вториот ден од посетата, принцезата подготвила изненадување – роденденски подарок за маж кој настрадал од мина. Мухамед Шољанкиќ го загубил стапалото во 1994. година, а при нејзината посета принцезата Дијана му подарила протетско стапало кое самиот не можел да го добие.
Во Босна и Херцеговина таа се сретнала со уште неколку жртви во повеќе градови во Босна и Херцеговина.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Осум здравствени придобивки од ПРЕСТОЈ ВО ТИШИНА: Најдете време за себе

Општо познато е дека бучавата не влијае добро на луѓето, но што е со тишината? …