Регистрирани се 163. нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19: Починале 2. лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 922 тестови, а регистрирани се 163 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 85, Охрид – 15, Битола – 12, Прилеп и Велес – по 9, Куманово – 8, Струмица – 4, Тетово, Кавадарци и Штип – по 3, Кочани, Струга, Делчево и Виница – по 2, Гостивар, Радовиш, Пробиштип и Богданци – по 1.


Од вкупниот број на позитивни (163), регистрирани се 24 реинфекции.

Регистрирани сe 110 оздравени пациенти од: Скопје – 67, Охрид – 13, Битола и Кавадарци – по 6, Куманово – 5, Струмица – 4, Штип – 3, Прилеп и Струга – по 2, Тетово и Велес – по 1.


Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се две починати лица од Скопје (68 г и 73г), починати на ден 05.06.2022 во домашни услови.

Направени се 922 тестови преку: ИЈЗ-142, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-22, ЦЈЗ Прилеп-13, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-116, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–81, Жан Митрев (Филип Втори)-13, Авицена-15, Биотек-16, Систина-21 лабораторија Лаор-4, Синлаб-0, Ремедика-5, Плодност-1, Генеа-2, Никоб Лаб-24, ВФВ Медикал-15, Ели МедикаПлус-4, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 366.


Досега во земјата се направени вкупно 2.081.796 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 314.018, бројот на оздравени пациенти е 303.893, на починати е 9.325, а бројот на активни случаи изнесува 800.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 148252, Активни 467
Куманово 16747, Активни 25
Битола 15804, Активни 49
Прилеп 14264, Активни 30
Тетово 13525, Активни 28
Кавадарци 10743, Активни 28
Велес 9833, Активни 23
Гостивар 9626, Активни 10
Охрид 9012, Активни 46
Штип 8109, Активни 14
Струмица 8102, Активни 14
Кичево 5665, Активни 7
Кочани 5119, Активни 16
Струга 4740, Активни 5
Гевгелија 4427, Активни 1
Неготино 3711, Активни 11
Ресен 2760, Активни 5
Свети Николе 2641, Активни 1
Радовиш 2534, Активни 3
Крива Паланка 2421, Активни 2
Делчево 1989, Активни 3
Берово 1693, Активни 1
Дебар 1682, Активни 1
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1398, Активни 2
Пробиштип 1270, Активни 2
Богданци 1025, Активни 3
Кратово 969, Активни 0
Крушево 933, Активни 2
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 743, Активни 1
Демир Капија 594, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 352, Активни 0

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска е спомен на Светиот маченик Евсигниј: Праведлив и за нечесните!

Според православниот календар денеска се одбележува празникот посветен на Светиот маченик Евсигниј. Беше војник кај …