ЗАШТИТА – Имунолог открил ефикасно средство во борбата против чешањето по каснување од комарец

Ќе ја излади кожата и ќе ја смири работата, но обидете се да не претерувате со количината…
Каснувањето од комарец може да биде многу непријатно, да чеша и иритира. Чешањето е често неподносливо и има многу црвенило. Сепак, постојат неколку трикови за борба против убодот од комарец.

Коцка мраз
Имунологот др. Пајел Гупта предупредува дека со чешањето не добивате ништо, туку само го зголемува ризикот од инфекција бидејќи местото на убодот го отворате за бактериите од вашата околина. Таа сугерира дека алкохолот е ефикасно средство во борбата против убодот од комарец, кој треба да го втриете на местото на каснувањето.


Дополнително, докторката советува дека коцката мраз е многу ефикасна и го намалува воспалението и чешањето.

Таа истакнува дека кремите против чешање се многу ефикасни, бидејќи ги намалуваат иритациите и воспалението, но дека алкохолот е далеку поефикасен. Ќе ја излади кожата и ќе ја смири работата, но обидете се да не претерувате со количината за да не ја иритирате и исушите кожата.


Ладна вода
– Местото на пункција можете да го измиете и со ладна вода и сапун, за ублажување на чешањето – заклучила др. Гупта.
Покрај ова, постојат многу ефикасни начини да се заштитите од комарци, а еден од нив е и јаболковиот оцет. Со него сигурно ќе бидете мирни.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – 300 ПРЕЉУБНИЦИ ГИ ОТКРИЛЕ ПОМОЛНИТЕ ТРИКОВИ СИ КОИ ЈА КАМУФЛИРААТ ИЗМАМАТА: ОВИЕ ДВЕ СТРАТЕГИИ НАЈЧЕСТО ГИ КОРИСТАТ! Една е ТЕШКО да се забележи!

Можеби не сте свесни за тоа, но аферите и изневерувањето во врските и браковите се …