Главен извор е сонцето, но ВИТАМИНОТ Д го има и на овие места: Еве зошто е важен за здравјето!

Познат како витамин на сонцето, за витаминот Д често се зборува како за одговор на сезонските проблеми
Кога конечно ќе пристигнат пролетта и летото, овој витамин влијае на подобро расположение и навидум ја зајакнува функцијата на имунитетот.
Вистина е дека телото може да произведува само витамин Д. Сепак, потребна е редовна и соодветна изложеност на ултравиолетовите зраци за да се започне процесот, пишува Mind Body Green.

Други извори на витамин Д.
Кога станува збор за храната, млекото, сокот од портокал, како и жолчките содржат мали количини на витамин Д2. Извори на витамин Д3 вклучуваат масни риби – како лососот. Се проценува дека ни требаат 5000 IU витамин Д дневно за да постигнеме 50 ng/ml.

loading...

This image has an empty alt attribute; its file name is vitamin-d.jpg

Зошто е важен витаминот Д?
Придобивки за здравјето на коските
Витаминот Д е најпознат по својата улога во одржувањето на здравјето на коските бидејќи на телото му е потребен за да апсорбира калциум и да одржува здрави нивоа на фосфор. Овој витамин долго време е хранлива материја за одржување на минералната густина на коските, а неодамна е поврзан со поддршка на мускулно-скелетното здравје, па дури и со подобрување на мускулната сила.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЛЕТОТ КОЈ ГИ „РАЗВЕДЕ“ – Анџелина Џоли го обвинила Пит за физички напад: Ја грабнал за главата, па ги нападнал децата…

Еден од најпознатите холивудски парови Анџелина Џоли и Бред Пит повторно се во центарот на …