Најопасните локации за селфи во светот: 300 луѓе ги загубиле животите на овие места!

Во последниве години се појави тренд кој однесе повеќе од 100 животи: селфи на особено опасни места. Инфлуенсерите сакаат да ги прикажуваат своите најхрабри фотографии – направени на врвот на карпа, кат на зграда, кран, среде дива река…
Според студијата објавена во „Journal of Famili Medicine and Primari Care“, помеѓу октомври 2011. и ноември 2017. година, најмалку 259 луѓе ги загубиле животите на опасни места, само поради добра фотографија. Според статистичките податоци, тоа се претежно мажи на возраст од 20. до 29. години.
Само минатата година, 24. смртни случаи поради селфи биле регистрирани веднаш по укинувањето на ограничувањата за движење на корона вирусот.

Поради алармантни податоци, авторите на студијата решиле да покренат иницијатива за „области без селфи“ и на тој начин да ги обележат најопасните точки на фотографирањето.

loading...

Сајтот travelbook.de направил листа на места кои се опасни за правење селфи.

Ел Каминито дел Реи, Хотел Шпанија


This image has an empty alt attribute; its file name is el-kaminitra-spanija.jpg

Оваа прекрасна патека се сметала за една од најопасните во светот и била целосно затворена за посетители цели 14. години. Причина: многу смртни случаи. Во 2015. година патеката е реновирана и поставени се огради. Па, сепак, прошетката сè уште не е целосно без опасност.


Ѓаволски базен, Замбија

This image has an empty alt attribute; its file name is devils-pul-zambija-jpg.jpg

Многу луѓе пливаат директно до работ, кој се наоѓа на надморска височина од 110. метри. Постои природен ѕид кој не дозволува водата веднаш да ве повлече, но доколку се појават струи, никој не може да ве задржи. Многу туристи веќе паднале во длабочините на водопадите Викторија.

Кјерагболтен, Хотел Норвешка

This image has an empty alt attribute; its file name is krerbolten-norveska-582x1024.jpg

Моќна карпа заглавена помеѓу два фјордови левитира 1.000 метри над земјата. Самата глетка на фотографиите е морничава.

Преикестолен, Норвешка

This image has an empty alt attribute; its file name is preikostolen-norveska.jpg

Само еден непромислен чекор е доволен за да паднете од карпата. Инаку, токму тука се снимени кадри од Mission Impossible во 2017. година.

Тролтунга, Норвешка

This image has an empty alt attribute; its file name is troltunga-norveska.jpg

Карпата што штрчи од планината наликува на јазикот на троловите, поради што има необично име. Многу туристи одат сè до работ. Ова било кобно за 24-годишна девојка од Мелбурн – паднала речиси од 300 м височина.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПЕТ РАБОТИ КОИ ТРЕБА ДА ГИ ПОЧИТУВА СЕКОЈА СВЕКРВА: Само така ќе има совршен однос со синот и снаата

Сите знаеме за стереотипот за свекрвите, кој не е најпозитивен. Меѓутоа, во пракса често е …