Доколку ги почитувате сообраќајните прописи, можете да учествувате во лотарија!

Некои земји на различни начини работат на намалување на бројот на сообраќајни несреќи и прекршоци.
Во Шведска, на пример, можете да добиете на лотарија почитувајќи ги ограничувањата на брзината во зоната 30. Идејата ја предложил член на градското собрание на Стокхолм и прво била изгласана, а потоа се докажала нејзината практична вредност бидејќи просечната брзина во Граничната зона од 30 км/ч е намалена од 32 на 25 км/ч за многу кратко време.
Зоната е означена со знак и секој автомобил што поминува е фотографиран. Оние кои ќе ја надминат дозволената брзина ќе бидат казнети, а останатите ќе учествуваат во наградна игра со подароци и парични награди.
Идејата со наградите не е нова. Во Франција жандармеријата ги надгледувала возачите во 2019. година, а на оние кои би ги почитувале прописите им биле исплатени 250. евра на сметката.
Во департмантот Дордоња, на најдобрите возачи им биле доделени ваучери за гориво во вредност од 50. евра.
Некои земји на различни начини работат на намалување на бројот на сообраќајни несреќи и прекршоци. Лотарија? Ако помага, зошто да не…

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

5-ти декември, Светски Ден на волонтерството

Волонтерството претставува основа за социјално и економско трансформирање преку кое се обезбедува трајно влијание заради …