CRUISE CULT – The Art of the motorcycle 2022 во сабота од 12. – 17. во Парк на Франкофонија

Со особена чест Ве поканувам да бидете дел од првата манифестација CRUISE CULT – The Art of the motorcycle 2022, која ќе се оддржи во сабота 25.06.2022 год., во период од 12,00 ч. – 17,00 ч. во Парк на Франкофонија.

Идејата на оваа манифестација е да ја популаризираме мотоциклистичката култура, како и да се претстави влијанието на мотoциклите врз културниот живот на луѓето во Македонија и регионот.


Главен акцент на оваа манифестација ќе биде спојувањето на уметноста и мото-културата односно на широката публика сакаме да и ја претставиме уметноста искажана преку мотоциклите и нивната индивидуална нота вметната од самите сопственици.

Програмата на манифестацијата за 25 Јуни 2022 г. ќе содржи Изложбен и Перформативен дел и дел со музички настапи на рок и блуз бендови.


12,00 ч. – 17,00 ч.

Изложба на најдобри примероци на мотоцикли (chopper, customized, cruiser, bobber, trucker, café racer, rat bike, rare, classic.) во секоја класа по неколку карактеристични примероци.


Изложба на фотографии, Мобилна/Монтажна галерија

13,00 ч. – 15,00 ч. Перформанси: Airbrush and pinstripe – изработка на уметнички дела односно цртежи на самите мотоцикли со помош на воздушен пиштол и посебни четки.

13,00 ч. – 17.00 ч. Музички дел: Настапи на блуз и рок бендови.

Манифестацијата е финансиски поддржана од Министерство за култура на РСМ и Општина Центар.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дневен хороскоп за понеделник, 04.07.2022: Подобро е да го задржите тоа што го имате отколку да гледате во насока на личност која изгледа премногу провокативно…

Овен Љубов: Не дозволувајте сомнежот кон вашата сакана личност или лошото расположение да преовладува во …