ТАЖНО – „МАМО, МАМО, МЕ ЈАДАТ! Мечка нападнала Русинка, се јавила на мајка си на телефон: Несреќната жена мислела дека станува збор за измама!

Русинката Олга Москаљова (19), психолог приправник, и нејзиниот очув Игор Циганенков, кои биле на одмор во околината на Петропавловск-Камчатски, станале жртви на гладни мечки.
Трагедијата се случила во 2011. година, кога Олга и Игор отишле на риболов до потокот Серебриани, кој тече во областа Елизово во регионот Камчатка.
Мајката мечка и три едногодишни мечки барајќи храна го нападнале Игор, му го скршиле вратот и му ја скршиле главата, по што ја нападнале Олга и почнале жива да ја јадат.
За време на овој страшен оброк, кој траел околу еден час, девојчето три пати успеало да и се јави на мајка си Татјана Москалева, објави DailyMail.

This image has an empty alt attribute; its file name is olga-i-ocuvot.jpg
“Мамо, ме јадат! Мамо, ова е агонија! Мамо, спаси ме!”, извикала Олга во телефонот. Подоцна Татјана во интервју за новинарите призна дека овој повик првично го сфатила како измама. Но, вистинскиот ужас во гласот на нејзината ќерка, како и звукот на расцепување на месото и крцкање со забите, ја убедиле дека овој кошмар е вистина.
Во тој момент жената сè уште не знаела дека нејзиниот сопруг починал – се обидела да дојде до Игор, но тој не одговарал на повиците, а Татјана повикала полиција и роднини, барајќи од нив да и помогнат на ќерката.


За кратко време ќерката уште двапати и се јавила на мајка си. При последниот разговор таа рекла дека е на работ на смртта, дека повеќе не чувствува болка и побарала од мајка си да и прости.
Половина час по овој повик, братот на Игор, Андреј, пристигнал со полицијата на местото на трагедијата, каде што пронашле мечка како голта човечки останки. Шест ренџери ги застрелале опасното животно и неговите младенчиња.

This image has an empty alt attribute; its file name is mecka-vo-bunar.jpg


Властите на Камчатка го повикале населението да биде внимателно: имало се повеќе случаи на напади на мечки врз луѓето во регионот. Од почетокот на летото, на полуостровот биле регистрирани повеќе од 50. случаи на човечка средба со мечки, а морале да бидат застрелани 16. агресивни предатори.
Популацијата на кафеави мечки во Камчатка е 17.900 единки. Имајте на ум дека мечката од Камчатка е една од најголемите на планетата, тежината на мажот достигнува 700 кг со висина од 3 метри. Во овие делови секоја година има случаи на напади врз луѓе.

Фото: Принтскрин/колаж


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ШТРУМФОВИ – АМБАСАДОРИ ЗА ЦЕЛИТЕ НА ОДРЖЛИВ РАЗВОЈ НА ЧОВЕШТВОТО ЗАПОЗНАЈТЕ СЕ СО МАЛИТЕ ШТРУМФОВИ – ВО ИСТ ГЕЈТ МОЛ ДО 9ти декември

#MалиШтрумфовиГолемиЦели Штрумфовите кои се во Ист Гејт Мол до 9 Декември, се главните протагонисти во …