Ракометниот гигант исфрлен од ЛП. Наместо Вардар влегува хрватскиот шампион?

Вардар во последните пет години е најубавата приказна на европскиот ракомет. Клубот ја освои Лигата на шампионите во 2017. и 2019. година и го шокираше ракометниот свет сега е пред исфрлање од сите европски натпреварувања поради наталожените долгови од 2017. година.
Минатата сезона ЕХФ им прогледа низ прсти на Македонците бидејќи клубот од Скопје даде гаранции дека парите ќе бидат исплатени, но бидејќи тоа не се случи, Вардар беше исфрлен од сите европски натпреварувања. Иако одлуката се уште не е официјална, таа ќе биде донесена за два дена, веста ја потврди претседателот на Вардар, Михајло Михајловски, претседател на СЕХА лигата и потпретседател на Ракометната федерација на Македонија, во интервју за порталот 24 ракомет.

This image has an empty alt attribute; its file name is Precek-na-evropskite-sampioni-za-2019-VARDAR-3.jpg

loading...

Првиот човек на СЕХА лигата ја потврдил веста
„Одлуката е донесена, но не ни е доставена и затоа не ја сметаме за одлука туку заклучок од состанокот, кој законски не е доволно. Предлогот е Вардар следната сезона да не игра во Лигата на шампионите. Имав средба со претседателот на ЕХФ, Видерер, а потоа и усно ми беше потврдено дека Вардар следната сезона нема да игра во Лигата на шампионите.
Сепак, нивните објаснувања и аргументи се погрешни и на стаклени нозе. Нашиот правен тим упати приговор на тој предлог и заклучоци. Тоа е тоа засега“, рекол Михајловски, додавајќи:
„Во Македонија не се води судска постапка, а ако Вардар е должен на некој од надлежните, тоа е на судот во Скопје. Главната поента е задоцнето плаќање. Морам да кажам дека во август минатата година плативме 700 илјади евра долг, дека плативме 300 илјади евра депозити.
Остатокот оди кај Сергеј Самсонјенко. Во суштина, оваа нивна одлука нема аргументи и треба објаснување. Има тројца играчи кои не пријавија во ЕХФ и тоа е почетокот на се“.

This image has an empty alt attribute; its file name is Precek-na-evropskite-sampioni-za-2019-VARDAR-6.jpg


Македонската ракометна федерација уредно го пријавила Вардар за пласман во Лигата на шампионите.
„Ова е гром од ведро небо за нас, нема да ја прифатиме оваа одлука.
„Да, не очекувавме вакво нешто, особено што немаше проблеми со апликацијата, разговаравме со Видерер. Затоа за сите нас ова е како гром од ведро небо. Не ја прифаќаме оваа одлука и ќе ги искористиме сите законски можности да се заштитиме.
ЕХФ на ИО треба да ги потврди клубовите кои ќе учествуваат во Лигата на шампионите и тоа да го објави во недела за ждрепката која ќе биде на 1. јули. ЕХФ тврди дека нема да ја промени својата одлука, а јас тврдам дека тоа е можно“, заклучил Михајловски.
Македонија е на шестото место на европската ранг листа и со тоа има свое место во Лигата на шампионите, но доколку Вардар испадне, тоа место не може да го преземе друг македонски клуб. Тоа би можело да значи дека Хрватска како прва на листата на чекање ќе го добие своето место во Лигата на шампионите, што би значело дека на ППД Загреб не му треба покана, туку директно како хрватски шампион да влезе во натпреварувањето.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ниплпипл, Луфтанза, Хајка, Кантон6 и најпознатите скопски диџеи на фестивалот „Градот ме тера да пеам“

Утревечер (сабота), со почеток во 21 часот, во МКЦ ќе се одржи 12то издание на …