Зошто не сум среќен/на? Овие 8. негативни навики спречуваат позитивните работи да влезат во вашиот живот

Преземањето одговорност за настаните во вашиот живот е моќно. Безброј поединци надминале неверојатни шанси. Вие дефинитивно можете да бидете меѓу нив. Како што толку мудро рекол Стив Мараболи, нашите поплаки, вашата драма, вашиот менталитет на жртвата, вашето кукање, вашата вина и сите ваши изговори НИКОГАШ не ве доведоа ниту чекор поблиску до вашите цели или соништа. Оставете ги вашите глупости. Ослободете се од заблудата дека заслужувате подобро и тргнете да ја ЗАРАБОТЕТЕ вашата среќа.
Проблемот што го имаме со менталитетот на жртвата е што забораваме да ги видиме благословите на денот. Затоа нашиот дух се труе наместо да се храни.

ПРИЧИНА бр. 5 – Споредување со другите.
Секој започнува со уникатен собир на таленти, вештини и искуства. Избегнувајте да бидете споредувани со другите. Ако сакате да направите споредба, споредете се со вашето блиско минато.
Дали одите во позитивна насока? Ако е така, веројатно имате добра причина да бидете возбудени. Ако не, време е да се позанимавате со некои промени! Не го споредувајте својот живот со другите.


ПРИЧИНА бр. 6 – Неуспехот во учење од неуспех.
Неуспехот ретко е пријатен, но може да биде наградувачко искуство. Учете од вашите неуспеси и применувајте знаење во вашите идни напори. Неуспехот може да биде одличен начин да се придвижите кон успехот. Повторувањето на истите грешки ќе ги даде истите резултати. Размислете за неуспехот како можност за учење. Неуспехот треба да биде наш учител, а не погребник.

ПРИЧИНА бр. 7 – Недостаток на благодарност.
Работите ретко се толку лоши како што изгледаат. Редовното потсетување на ова може да покаже дека вашиот живот може да биде поубав отколку што мислите. Искористете го слободното време за ментално набројување на работите кои ве исполнуваат со благодарност. Ова ќе овозможи среќата да влезе во вашиот живот.


ПРИЧИНА бр. 8 – Почитување на ниските стандарди.
Зголемете ги вашите очекувања. Нема причина да се задоволите со помалку. Поставете си високи стандарди и не се задоволувајте со ништо помалку. Вие сте најдобриот судија за себе и за вашите способности. Поставете си високи стандарди и неколку ограничувања.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали има идеална разлика во годините меѓу романтичните партнери? Еве што велат новите истражувања

Ако воопшто можеме да планираме љубов, ова би можело да биде идеалната разлика во годините …