(ВИДЕО+ФОТО) Бил Козби е прогласен за одговорен за сексуално злоставување малолетничка

БИЛ КОЗБИ беше прогласен за одговорен за сексуално злоставување на Џуди Хут, тогаш 16., на имотот на Плејбој во 1975. година. The Guardian објави дека поротата одлучила Козби да и плати отштета на Хут, која сега има 63. години од 500.000 долари.
Според англискиот весник, поротата одлучила дека Козби „намерно предизвикал штетен сексуален контакт“ со Хут, за која логично знаел дека е помлада од 18. години, и дека однесувањето било мотивирано од „неприроден или ненормален сексуален интерес за малолетничка“.

View this post on Instagram

A post shared by Bill Cosby (@billcosby)


Адвокатот на Козби  пресудатаја прогласил  за „победа“
Хут пред судот изјави дека таа и пријателка на Козби се запознале во паркот и дека актерот подоцна ги однел на имотот на Плејбој. Таа исто така тврдела дека Козби, кој тогаш имал 37. години, ја принудил на секс без нејзина согласност, што тој го негирал.


Ендрју Вајат, портпаролот на Козби, ја нарекол пресудата „победничка“, велејќи дека Глорија Олред, адвокатката на Џуди Хут, барала отштета од 8. милиони долари.
Олред им се заблагодарила на поротниците за пресудата и ја пофалила својата клиентка за „храброста и многуте жртви што ги направила за да го добие овој случај“.
Хут поднела тужба против Козби пред помалку од еден месец, а одлуката е донесена речиси една година откако Бил Козби излезе од затвор, каде одлежа повеќе од две години затвор за дрогирање и сексуална злоупотреба на Андреа Констанд.


Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Денис Кралевски од Македонија доби шанса за втор живот благодарение на лекарите од УМБАЛ „Св. Ана“ во Софија

Тимот на д-р Станислав Јорданов од болницата „Св Ана“ во Софија му даде шанса на …