(ФОТО) Ѓоковиќ тренираше на трева, првиот меч го игра во среда

Шесткратниот шампион на Вимблдон Новак Ѓоковиќ во понеделникот првпат тренираше на трева пред третиот Грен слем турнир во сезоната.
По неколкудневна подготовка на бетон во Црна Гора, со младиот Чех. Јакуб Меншик, Новак се пресели во Лондон.
Сега следи егзибиција во Хурлингем, а во среда ќе игра со Феликс Оже-Алиасим.
Натпреварот од првото коло Новак ќе го одигра на Централниот стадион во понеделник, а ждрепката е закажана за петок во 11. часот по средноевропско време.

View this post on Instagram

A post shared by Wimbledon (@wimbledon)


Ѓоковиќ минатата година во финалето го победи Матео Беретини, а пред тоа освои две изданија на Вимблдон – во 2018. година го победи Кевин Андерсон во финалето, а во 2019. година беше подобар од Роџер Федерер.
Вимблдон започнува на 27. јуни, со директни преноси на каналите на Sport Club.


Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Забрзувањето на Ѓоковиќ за четирифинале на Вимблдон!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во четирифиналето на Вимблдон откако во мечот од четвртото …