Како луѓето ПОВЕЌЕ ДА ВЕ ПОЧИТУВААТ: Овие седум трикови можат да ја променат сликата за вас

Со неколку совети ќе стекнете поголема почит кај околината
Луѓето кои сакаат околината да ги набљудува со почит се обидуваат да си го направат гласот погруб, ракувањето посилно и секогаш да го изразат своето искрено мислење. Несомнено, со помош на овие методи ќе делувате како посилна и постабилна личност, но има и други работи кои ја формираат сликата за нас.
Како и во секој аспект од животот, ситниците се многу важни. Одредени детали во нашиот говор и однесување можат да влијаат на тоа како нашите колеги на работа, пријателите и роднините ќе не гледаат.

1. Не ги кријте недостатоците
Погрешно е да се верува дека луѓето кои зборуваат за своите недостатоци и недостатоци оставаат впечаток на луѓе без самодоверба. Токму спротивното! Оние луѓе кои отворено зборуваат за своите недостатоци, другите генерално ги гледаат себеси како самосвесни поединци.


2. Помалку насмевки
Нема потреба од излишни и лажни насмевки бидејќи тоа може да остави лош впечаток. Повеќето луѓе препознаваат изнудена насмевка и финеси, така што нема потреба да бидете насмеани дури и кога не се чувствувате така.

3. Повторете ги зборовите на соговорникот
Кога ќе ги повторите зборовите на личноста со која разговарате, ќе и дадете до знаење дека ја слушате и дека се грижите за тоа што зборува. На тој начин ќе стекнете повеќе наклонетост и почит.


4. Допир
Кога вашиот колега згреши на работа, ако го допре по рамото, ќе му дадете до знаење дека сте сочувствителни и не сте склони кон осуда. Така оставате впечаток на личноста која се обидува да разбере.

5. Посветеност
Што и да правите, бидете сто проценти посветени на задачата. Вашата посветеност, сериозниот однос кон работата и вредностите се тие кои имаат големо влијание врз тоа како колегите и пријателите ќе ве гледаат.


6. Зборувајте помалку за вашиот живот
Треба да имате ограничување кога станува збор за разговор за вашите приватни проблеми. Чувајте доза на мистицизам и не откривајте детали за себе на луѓе кои не ги познавате доволно. Самоиницијативно зборување за лични работи и откривање на детали кои ретко кој ги знае за вас нема да остави добар впечаток.

7. Не мора секогаш да бидете достапни
Повеќе се ценат оние луѓе кои не се секогаш достапни. Посветете време исклучиво на себе и на вашите хоби. Не мора постојано да го проверувате телефонот кога сте со пријателите. Ова ќе постави граници и ќе ги научи другите да го почитуваат вашето слободно време.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. СОВЕТИ, ДАЛИ Е ТОЈ ВИСТИНСКИОТ МАЖ ЗА ВАС! Обрнете внимание на следните работи…

До моментот кога ќе дојдете до четвртиот состанок, честопати треба да одлучите дали сериозно да …