Две зелени намирници ги обновуваат белите дробови и црниот дроб по прележан ковид

Белите дробови и црниот дроб навистина заслужуваат посебно внимание бидејќи тие се најголемите средства за чистење на телото. Меѓу бројните функции на црниот дроб е тоа што ја прочистува крвта, а белите дробови внесуваат кислород, додека ги филтрираат токсините од воздухот и понатаму, го исфрлаат штетниот јаглерод диоксид од телото. Со одржување на здравјето на црниот дроб и белите дробови, клетките и ткивата во нашето тело ќе ги задоволиме со здрава крв, која е богата со кислород.
Храната што ја консумирате е исто така исклучително важна за квалитетна работа и добра функција на црниот дроб и белите дробови.
Во продолжение донесуваме кои се природни препарати и намирници кои ќе придонесат за целосна детоксикација на белите дробови и црниот дроб.

Зелен лиснат зеленчук


This image has an empty alt attribute; its file name is ovosje-i-zelencuk-za-dekemvri.jpg
Овој вид зеленчук е првенствено познат по густината на витамините – витамините А, Ц, К, фолна киселина. Витаминот А е неопходен за здрава кожа и очи, витаминот Ц е еден од најсилните антиоксиданси досега, а витаминот К е неопходен за згрутчување на крвта. Фолната киселина е еден од витамините Б и една од најважните улоги е да ги обнови крвните елементи. Калциумот и железото и магнезиумот се присутни во нивниот зелен лиснат зеленчук.
Спанаќот, зелената салата, зелката, младиот кромид, кељот и коријандерот се најдобриот избор на лиснат зеленчук за чистење на организмот. Можете да ги јадете сирови, бланширани или во форма на смути. Благодарение на содржината на калиум и магнезиум, овој зеленчук го подобрува здравјето на белите дробови. Бидејќи зелениот лиснат зеленчук е богат со хлорофил, тоа помага во чистење на телото од тешки метали.

Јаболка


This image has an empty alt attribute; its file name is jabolki.jpg
Ова овошје е богато со пектин, витамини и флавоноиди, кои во голема мера придонесуваат за чистење на црниот дроб. Флавоноидите и антиоксидансите го чуваат здравјето на белите дробови и целиот респираторен систем.
Редовното консумирање јаболка секој ден, после појадок и после ручек, ќе ги реши проблемите со гихт, ревматизам, артритис, проблеми и болести на црниот дроб и бубрезите, затнати крвни садови, ќе ја исчисти крвта и маснотиите во нив и ќе лекува егзема. Методот со јаболка позитивно ќе влијае на вашиот нервен систем, што е особено интересно во последно време, на забрзување на метаболизмот и губење на вишокот килограми.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. СОВЕТИ, ДАЛИ Е ТОЈ ВИСТИНСКИОТ МАЖ ЗА ВАС! Обрнете внимание на следните работи…

До моментот кога ќе дојдете до четвртиот состанок, честопати треба да одлучите дали сериозно да …