(ФОТО) Ферстапен ја освои Канада, Саинс пружи одлична забава!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен славеше на Гран При на Канада, деветта трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1.
На враќањето на патеката „Жил Вилнев“ по пауза од две години, Холанѓанецот ја забележа шестата победа сезонава, а вкупно 26-та во кариерата, пред Карлос Саинс во Ферари. Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, се најде на третото скалило на победничкиот подиум, со што се врати на подиумот за прв пат од отворањето на сезоната во Бахреин.


Ферстапен извозе одлична трка, а во последните дваесет круга Саинс постојано беше помалку од секунда зад него. Двајцата имаа различни стратегии, бидејќи бранителот на титулата го искористи првиот период од виртуелното безбедносно возило, откако неговиот тимски колега Серхио Перез се откажа, за да оди во бокс во деветтиот круг. Возачот на Ферари ги смени гумите кога трката беше забавена следниот пат кога Мик Шумахер застана на истото место како Перез поради дефект, но тој веќе беше далеку зад Ферстапен во тој момент.
Саинс доби можност да се вклучи во борбата за триумф на 21. круг пред крајот, кога на патеката излезе безбедносно возило бидејќи Јуки Кунода направи почетничка грешка и по напуштањето на боксот удри во заштитната ограда. Ферстапен до тој момент упорно ја намалуваше разликата по второто одење во бокс, а се знаеше дека Саинс мораше уште еднаш да биде сменет, што и го направи по споменатиот инцидент. Кога трката продолжи до крајот, останаа уште 16 круга, при што Шпанецот постојано беше веднаш зад актуелниот шампион, но не ја доби вистинската можност за напад.

Хамилтон беше сигурен на подиумот во поголемиот дел од трката бидејќи имаше слична тактика како Ферстапен, со што профитираше од Фернандо Алонсо во болидот на Алпина. Двократниот светски шампион не отиде во боксот во два периода на виртуелното безбедносно возило, со што го загуби клучното време, па мораше да се задоволи со седмото место. Но, по трката доби пет секунди казна бидејќи при одбраната на позицијата неколку пати го менуваше правецот, поради што беше преместен на деветтата позиција.
Најдобрите тројца ги следеше уште еден возач на Мерцедес, Џорџ Расел, пред еден од хероите на трката, Шарл Леклер, кој стигна до петтата позиција по стартот од последното место, поради промена на погонската единица, пред оној на Алонсо. соиграч Естебан Окон.
Монегаски ги престигна двајцата алпски возачи на ист начин – со шнола во доцната фаза од трката, и тоа го чинеше потенцијално подобар резултат со тоа побавно менување на гумите. Седмото место по пеналот на Алонсо го зазеде Валтери Ботас со болидот на Алфа Ромео, пред неговиот тимски колега Гуанџу Џоу, кој имаше неколку одлични претекнувања, а последниот бод му припадна на домашниот возач Ленс Строл. Саинс го освои бодот за најбрз круг.

Ферстапен сега има 175 бодови на врвот во генералниот пласман, а го следи Перез со 129, додека Леклер е трет со 126.
Следната трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1 се вози за Големата награда на Британија на патеката „Силверстоун“ на 3 јули.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоковиќ во финалето во Тел Авив

Новак Ѓоковиќ е во финалето на турнирот во Тел Авив. Србинот во полуфиналето го скрши …