Зошто нашите зеници се шират кога гледаме во некој што ни се допаѓа? Објаснување за интересниот феномен

Допаѓањето може да се покажат на многу начини
Раширените зеници долго време се сметаа за симбол на љубовта, но не постои единствено точно објаснување зошто тоа се случува. Се случува кога гледаме во некој што ни се допаѓа, зениците ни се шират и не можеме да го контролираме тоа.
Едно од објаснувањата е дека е поврзано со допаминот. Допаминот е познат како хормон на среќата, бидејќи предизвикува чувство кое повеќето луѓе го поврзуваат со задоволство. Заедно со допаминот, нашите очни мускули добиваат сигнал од нашиот мозок што создава психолошка реакција на проширување на зениците. Оваа „опојна“ мешавина од хемикалии предизвикува наплив на емоции и проширени зеници кога гледате во некого што ви се чини привлечен.

Ширењето на зениците може да ги открие нашите чувства
Некои истражувања покажаа дека откриваме дека луѓето со поголеми зеници се попривлечни од оние со помали зеници, особено кога станува збор за мажи кои гледаат жени. За време на студијата, мажите жената на сликата со поголемите зеници ја нарекле „убава“. Ова било во директна спротивност со сликата на жена со помали зеници, која била сфатена како „ладна“, пренесува Healthline.
Проширените зеници може да бидат и знак за активирање на нервниот систем поради допаминот, а не нужно затоа што сакате некого. Нашите очи природно се шират во овие ситуации поради желбата да видиме повеќе и да процениме што се случува.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) МОМЕНТИ КОИ ВРЕДИ ДА СЕ ЗАПОМНАТ – Прекрасните бебиња близнаци се „препознале“ по прв пат, нивните насмевки кажале се!

Иако понекогаш се караме со нашите браќа и сестри, таа љубов е огромна и значи …