ТРАГИЧЕН крај: Синот на легендарниот актер го загубил животот на снимање на филм поради фатална грешка

Синот на легендарниот Брус Ли е убиен за време на снимањето на „Врана“
Култниот филм, адаптација на расказот „The Crow“ на Џејмс О’Бара, во режија на Алекс Пројас, стана светски хит, но малку е познато дека зад неговото снимање се крие мрачна вистина.
Имено, главната улога во оваа реализација му припадна на Брендон Ли, синот на легендарниот Брус Ли, кому му предвидуваа дека оваа улога ќе го направи ѕвезда. Сепак, со трагична игра на судбината, Брендон заврши трагично на сетот на овој филм.
Имено, за сцената во која еден од ликовите пука од пиштол, каде што вообичаено се користат лажни куршуми во филмовите, тимот употребил вистински куршум наместо тоа, сметајќи дека нема опасност бидејќи барутот е отстранет. За жал, патронот останал прицврстен така што при пукањето, иглата од пиштолот испукала еден куршум во цевката од пиштолот.

View this post on Instagram

A post shared by Brandon Bruce Lee (@brandonlee)

loading...

Меѓутоа, кога дошло време злобниците да пукаат во Ли, дел од куршумот го погодил Ли во стомакот и му го повредил ‘рбетниот мозок. Ли брзо бил пренесен во болница, каде и покрај сите напори на лекарите и шестчасовната борба за живот, тој починал.Синот на мајсторот за боречки вештини Брус Ли, кој почина на 32-годишна возраст, имаше само 28. години кога почина. Во моментот кога го завршуваше снимањето на филмот, тој планираше да се ожени со својата вереница Елиза Хатон, на која требаше да и се заколне на вечна љубов на 17. април, само 17. дена подоцна.


Наместо тоа, тој беше погребан до неговиот татко Брус на 3. април 1993. година.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ПОКАЈУВАЊЕ – Меган и Хари се борат да го запрат емитувањето на документарниот филм: Не сакаат светот да слушне што се кажале

Покајание, „пеглање“ работи, придобивки… Меган Маркл и принцот Хари сакаат да го променат документарецот што …