МЕРКЕЛ ПРВ ПАТ ПРОГОВОРИЛА ЗА БОЛЕСТА: „Се’ започна во 2019 година кога почина мајка ми!“

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел во интервју за медиумската група RND за првпат проговорила во јавноста за треперењето на крајот од нејзиниот мандат, кои загрижија многу Германци.
Покрај недостатокот на течност, таа наведе уште две причини за треперењето. Прво проговорила за нервозата поради бројните камери насочени кон неа. На прашањето зошто наеднаш ја исфрлило од рамнотежа после толку години, таа вели:

View this post on Instagram

A post shared by Angela Merkel Fan (@angela.merkel.fans)

loading...


-Кога видов големи камери низ кои може да се погледне одблизу, се загрижив – може да се забележи кога сте малку послаби. На крајот побарав поинаков формат и обврските ги извршував само седејќи. Тоа беше добро тогаш.
Друга причина што ја навела е исцрпеноста по смртта на нејзината мајка во април 2019. година. Набргу потоа, таа отишла на Самитот на ЕУ. Запрашана дали функцијата е толку немилосрдна што нема време ниту да ја оплакува нејзината родена мајка, Меркел одговорила:
– Имав, но многу малку. Мора да бидете достапни 24. часа на ден. Кога има седница на Советот на ЕУ, тогаш седницата е Советот на ЕУ. Кога е ноќна сесија, тоа е ноќна сесија. Ако не лежам во кревет со температура од 40, одам во Советот на ЕУ. Тоа беше моето разбирање за сето тоа. Често настинував – објаснила Меркел, пишува RND.

View this post on Instagram

A post shared by Angela Merkel Fan (@angela.merkel.fans)


Да потсетиме, Меркел во истото интервју зборувала и за руската офанзива против Украина.
На прашањето дали рускиот претседател Владимир Путин чекал таа повеќе да не биде германска канцеларка за да започне конфликти во Украина, Меркел рекла:
– Не го знам тоа. Моето заминување можеби беше придонес, како што се изборите во Франција, повлекувањето на војниците од Авганистан и стагнацијата на спроведувањето на договорот од Минск.


Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) НЕГАТИВНИ РЕАКЦИИ – Гледачите згрозени од новиот филм за Мерлин Монро: „Ова е сурово, не го гледајте!“

Филмот „Blonde“, измислена приказна за легендарната актерка Мерлин Монро, кој неодамна беше објавен на Нетфликс, …