ЕВРОВИЗИЈА НЕМА ДА СЕ ОДРЖИ ВО УКРАИНА: Донесена конечната одлука! Еве која земја ќе биде домаќин следната година!

Европската радиодифузна унија (ЕБУ), која го организира Изборот за песна на Евровизија, објави дека е во преговори со украинскиот јавен радиодифузер UA: PBC за тоа како ќе го одржи настанот откако оркестарот Калуш победи на овогодинешното издание.
Сепак, се наведува дека по разгледувањето на прашањето за безбедноста во земјата, која во моментов е во војна по инвазијата на Русија, не постои можност таа да се одржи таму.
Наместо тоа, ЕБУ соопшти дека ќе разговара со Би-Би-Си за одржување на настанот во Британија, откако Британецот Сем Рајдер заврши на второто место.

View this post on Instagram

A post shared by SAM RYDER (@samhairwolfryder)


„По нивната победа на Изборот за песна на Евровизија (ESC) во мај, ЕБУ ги истражуваше опциите за домаќин на натпреварот следната година со украинскиот јавен радиодифузер UA:PBC, кој претходно ги организираше настаните во 2017. и 2005. година.
Стана добро позната традиција победникот на Евровизија да биде домаќин на натпреварот следната година, обезбедувајќи одредени критериуми, вклучително и обезбедување одржливост на настанот и исполнување на безбедноста на сите засегнати страни, вклучително и јавноста.
Со оглед на тековната војна од руската инвазија на овогодинешната победничка земја, ЕБУ одвои време да спроведе целосна проценка и физибилити студија со UA:PBC и експерти од трета страна, вклучувајќи и безбедносни прашања.
Изборот за песна на Евровизија е една од најкомплексните ТВ продукции во светот со илјадници луѓе кои работат на настанот и присуствуваат на настанот, а потребни се 12 месеци за да се подготви.


This image has an empty alt attribute; its file name is kalus-orkestra.jpg

По објективна анализа, Управниот одбор на ЕСС со длабоко жалење заклучи дека, со оглед на тековните околности, безбедносните и оперативните гаранции потребни на радиодифузерот за домаќин, организирање и производство на Изборот за песна на Евровизија според правилата на ЕСС не можат да го пополнат UA:PBC.
ЕБУ сака да им се заблагодари на UA:PBC за нивната сесрдна соработка и посветеност во истражувањето на сите сценарија во неделите по победата на оркестарот Калуш на 14. мај во Торино, и ја споделува нивната тага и разочарување што натпреварот следната година нема да се одржи во Украина.


This image has an empty alt attribute; its file name is kalus-orkestra-1.jpg

ЕБУ го поддржа UA:PBC во голем број области од инвазијата. Ќе се погрижиме оваа поддршка да продолжи, така што UA:PBC може да ја одржи незаменливата услуга што им ја обезбедуваат на Украинците. Како резултат на оваа одлука, во согласност со правилата и со цел да се обезбеди континуитет на настаните, ЕБУ сега ќе започне разговори со Би-Би-Си, како овогодинешниот вицешампион, за потенцијалниот домаќин на Изборот за песна на Евровизија во 2023 година во Обединетото Кралство.
Нашата целосна намера е победата на Украина да се одрази и на емисиите следната година. Ова ќе биде наш приоритет во нашите разговори со потенцијалните домаќини“, заклучува ЕБУ а известува “Daly Mail”.

Фото: Принтскрин/eurovisiontv

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Љубовта на Дујгу Саришин и Чагатај Улусој никогаш посилна

Познатиот актерски пар, Чагатај Улусој и Дујгу Саришин, кои уживаат во својата љубов далеку од …