Топ три зачини кои се идеални за слабеење: Веќе ги имате во кујната, а не сте свесни колку можат да ви помогнат

Тие можат да го забрзаат метаболизмот, а помагаат и во исфрлањето на вишокот течности
Губењето на вишокот килограми значи физичка активност и елиминирање на шеќерот, брзата храна и други помалку здрава храна. Покрај тоа, многу е корисно да знаете кои зачини можат да ви помогнат да го исчистите телото од вишокот токсини и да се ослободите од вишокот течности. Покрај тоа што се исклучително здрави, тие можат да помогнат во забрзување на метаболизмот.
Освен што додаваат посебна арома и вкус на јадењата, тие имаат и здравствени бенефити и придобивки, а речиси секој ги има на полиците во кујната.

1. Магдонос


This image has an empty alt attribute; its file name is magdonos.jpg
Во многу јадења додаваме магдонос, а без овој додаток речиси и да не може да се замисли супа. Она што малкумина од нив го знаат е дека е природен диуретик и дека ефикасно го поттикнува исфрлањето на вишокот течности од телото. Толку е здрав што содржи три пати повеќе витамин Ц од лимонот. Покрај тоа, тој е богат со витамини А, Б и Е. Магдоносот содржи значителни количини на железо, фосфор, манган, цинк, калциум, калиум, натриум, магнезиум.

2. Оригано


This image has an empty alt attribute; its file name is origano.jpeg
Овој зачин е меѓу најпопуларните во Италија, а потекнува од растение кое содржи многу корисни соединенија. Ориганото е богато со соединенија како полифеноли и флавоноиди. Токму овие соединенија помагаат во регулирањето на инсулинот во организмот, но и телесната тежина. Овој магичен зачин го поттикнува и стимулира варењето.

3. Рузмарин


This image has an empty alt attribute; its file name is ruzmarin.jpg
Рузмаринот е богат со антиоксиданси, а има многу важна улога во регенерацијата на клетките, регулирање на шеќерот во крвта. Покрај тоа, може да го забрза метаболизмот. Поради сето тоа со векови се користи во народната медицина. Се користи и за стимулирање на функцијата на бубрезите и дигестивни нарушувања.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Сакате да ги изгубите мастите од стомакот? Ќе се изненадите која вежба е најефикасна за тоа!

На многумина од нас им е тешко да одвојат време за редовно вежбање. Некои се …