СТРАШНО ОТКРИТИЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Речиси 200. католички свештеници со децении злоставувале деца – се спомнуваат 610. малолетници

Бројот на свештеници обвинети за злоупотреба, како и бројот на нивните малолетни жртви во бискупијата Минстер во Западна Германија, е значително поголем отколку што се мислело, се вели во студијата објавена денес таму.
Истражувањето траело две години, а го спровела петчлен тим од Универзитетот во Манстер. Резултатите покажуваат дека во периодот од 1945. до 2020. година речиси 200. припадници на свештенството сексуално злоставувале малолетни жртви, кои ги имало 610.

Бројот на насилниците е 4,17 отсто од вкупниот број свештеници во таа епархија.
Имајќи предвид дека бројот на непријавени случаи на злоупотреба веројатно е значително поголем, истражувачите проценуваат дека имало меѓу пет и шест илјади жртви.


Црковниот систем одиграл важна улога во злосторствата, вели авторот на студијата, историчарот Томас Гросбелтинг.

„Љубовта кон Бога и љубовта кон ближниот беа изопачени“, рекол Гросбелтинг на денешната презентација на студијата.
„Жртвите на злоставувањето биле на возраст од 10. до 14. години и главно биле момчиња, министранти. Не можеле да се спротивстават на системот, не им се веруваше“, истакнал авторот на студијата.


Децата главно биле истрауматизирани, а некои зборувале дури после многу години.

Авторот на студијата истакнува дека не се точни наводите на починатиот епископ Рајнхард Летман, кој зборувал само за поединечни случаи. Според студијата, злоупотребата се одвивала систематски, во сите делови на епархијата.
Гросбелтинг исто така наведува дека многумина знаеле што се случува. Тој особено се осврнал на проблемот со прикривање на злосторствата што ги прави црквата.
Истражувачите рекле дека во некои случаи е можно да се докаже децениски неуспех во водењето на епархијата, како и попречување на правдата.
Во последниве години беа објавени извештаи од други делови на Германија кои ги покажуваат пропустите на црквата во спречувањето и санкционирањето на сексуалната злоупотреба извршена од свештениците.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Денис Кралевски од Македонија доби шанса за втор живот благодарение на лекарите од УМБАЛ „Св. Ана“ во Софија

Тимот на д-р Станислав Јорданов од болницата „Св Ана“ во Софија му даде шанса на …