Го забрзува метаболизмот, го стимулира слабеењето и го чисти организмот од токсини – една шолја дневно е доволна!

Напитоците за детоксикација ќе ви помогнат на многу начини – тие го чистат нашето тело од токсините кои се акумулираат со текот на времето и помагаат во топењето на мастите во телото.
Една од главните состојки на оваа детоксикација е дефинитивно краставицата. Овој зеленчук е нискокалоричен и богат со вода.
Лимонот е исклучително богат со витамин Ц и е познат како одличен „чистач“ на телото.
Чии семиња се богати со омега 3 масни киселини, протеини и влакна, а содржат и значителен број на витамини, минерали и антиоксиданси. Чии семиња се одлични за регенерација на кожата, но и за согорување на маснотии, зајакнување на организмот и позитивно влијание на органите за варење.
Нутриционистите се согласуваат дека чии семињата се едни од најдобрите што можете да ги конзумирате доколку се чувствувате слаби и без енергија бидејќи влијаат на работата на мускулите и ослободува енергија во вашето тело.

Подготовка:
* Излупената краставица ставете во блендер и иситнете ја. Во смесата додадете ја исцедената половина од лимонот.
* Потоа додадете една лажица чиа семки
* Сите состојки добро измешајте ги, а потоа оставете малку да омекнат чиа семките.
Конзумирајте го овој детокс подготвен секое утро на празен стомак.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(РЕЦЕПТ) Идеја за појадок (или десерт): Леб од темно чоколадо и банана

Ви претставуваме рецепт за идеален и вкусен појадок со додаток по ваш избор Овој појадок …