(ФОТО) ЛИЧНО ИСКУСТВО – 10. НАЧИНИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА НИВОТО НА ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА

Еве ги советите на Џеси кои ќе ви помогнат да го намалите шеќерот во крвта.

Променете го редоследот на храната.
За време на оброкот, подобро е прво да се јаде зеленчук (поради влакната кои го забавуваат преминувањето на гликозата во крвта), потоа протеини, масти, скроб и шеќери. Само променете го редоследот на апсорпција за да го намалите скокот на гликозата за 50 до 70 проценти. Ова има огромно влијание. Секогаш јадете овошје на крајот од оброкот. Иако некои препорачуваат јадење пред или на почетокот на оброкот (за да се избегне ферментација), од гликемиски аспект, многу е подобро да се зема потоа.


Вклучете зеленчук на почетокот на секој оброк во денот.
Јадете сиров или варен зеленчук, дури и пред појадок. Колку повеќе јадете, толку е помал вашиот гликемиски врв после оброк. Размислете за ова правило кога сте во ресторан, пред да јадете леб. Леб да, но прво зеленчук…

Престанете да броите калории.
Здравјето и слабеењето повеќе зависат од молекулите и редоследот по кој се апсорбираат, отколку од согорените калории.


Намалете го внесот на шеќер за појадок, бидејќи предизвикува желба за шеќер во текот на денот.
Ако не можете да јадете само солена храна, секогаш почнувајте со зеленчук. Десертот треба да се состои само од свежо овошје, како што се смути (со количината на овошје што ја јадете во оброкот), но со додавање на протеини (грашок во прав, спирулина, хлорела, семки, јатки) и добри масти (како авокадо или кокосово масло), како што е објаснето во овој пост:

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Како брзо да се исушат алиштата во зима? Овие генијални трикови заштедуваат време!

Доколку немате тераса или соба во вашиот стан каде што можете да ги исушите алиштата, …