КАЛАТА на Д – Фестивал 2022

Организаторите на Д Фестивал го потврдија учеството на Kalata.

Релативно ново музичко име на домашната сцена кое веќе сериозно го привлекува вниманието како на публиката, така и на музичката критика особено надвор од Македонија, – велат организаторите на фестивалот.


Црпејќи ја инспирацијата од изворната македонска музика, Калата ни доаѓаат со 9 музичари. Москито Стејџот е резервиран за претставање на впечатлив музички израз со игрива паралела помеѓу традиционалниот и современиот звук.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Парко 2047 фестивал

Иднината започнува сега! „Парко.𝟐𝟎𝟒𝟕“ е проект на млади Битолчани, чија цел е да создадат платформа …