(ФОТО) ТАЖНО – Нејзината убавина го одземала здивот на целиот свет, а СМРТТА го завила во ЦРНО: Починала на 26. години!

Таа беше хероината на своето време, насловните страници на модните списанија плачеа за нејзиното лице, но судбината на оваа манекенка имаше нешто поинакви планови.
– Ако престанам денес, ќе вреди. Дури и ужасните грешки што ги направив што би ги исправила ако можам. Болки што ме изгореа и ми ја исплашија душата… Се’ вредеше. Затоа што можев да одам таму каде што одев, и шетав низ Пеколот на земјата, Рајот на земјата, повторно назад, долу, далеку помеѓу, низ, внатре и горе – напишала за себе Џија Каранџи.

View this post on Instagram

A post shared by Gia Marie Carangi (@gia.carangi)


Џија Каранџи светот ја памети како трагична хероина, чија убавина ја прослави цела планета и чија животна приказна има тажен крај.
Родена е на 29. јануари 1960. година во Филаделфија, а целата нејзина животна приказна завршила за само 26. години. До денес, таа останува запаметена како првиот светски супермодел во доцните 70-ти и почетокот на 80-тите години на минатиот век.
Таа пораснала на периферијата на Филаделфија, нејзиниот татко имал неколку скари, а нејзината мајка била домаќинка која се грижела за куќата, нејзиниот сопруг, Џија и нејзиниот брат. Тие двајца често седеле на скалите и ги слушале родителите како се караат. И покрај тоа што го мразела, распадот на семејството, на 11-годишна возраст, тоа бил голем удар за Џија, а откако мајка и ги напуштила, таа продолжила да живее во страв од осаменоста.
Модните агенти ја откриле кога имала 17. години, по што заминала во Њујорк, каде и требало само една година да прерасне во професионална манекенка, која сакале да ја ангажираат сите уредници и дизајнери. Набрзо стана миленичка на Келвин Клајн и Ралф Лорен, но и на Диор и Армани.
Егзотичната убавица, од татко Италијанец и мајка Ирка, беше откровение во врска со ерата на „русокосите бомби“, необична, дива и слободна, уживаше светска слава што значеше многу повеќе од добра фотографија.Меѓутоа, набрзо почнала да флертува со дрога, прво со марихуана, а потоа и со кокаин. Бунтовната адолесценција и сето она што и претходело во животот, неспорната потреба за љубов и припадност, биле плодна почва за такво нешто. Ноќите ги минувала во „Студио 54“, каде и започнал нејзиниот крај.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. зборови кои ќе го променат текот на вашата врска: Обидете се да го кажувате ова почесто и вашата врска ќе цвета

Три збора што треба да ги кажувате во врската… Еден љубезен збор отвора и железна …