Не можеме да го замислиме летото без ЛАДНА ВОДА, но може да биде ЛОШО ЗА ЗДРАВЈЕТО – еве кој НИКОГАШ не смее да ја пие

Кога температурата се зголемува, нема ништо поубаво, повкусно и послатко од чаша фина, ледена вода… Сепак, експертите советуваат дека мора да бидете внимателни со неа.
Ладната вода секогаш има подобар вкус, бидејќи ниските температури можат да го прикријат лошиот вкус. И покрај добрите својства на водата, која се смета за еден од најздравите пијалоци, консумирањето ладна вода може да има стресно влијание врз организмот, да предизвика респираторни тешкотии, да се згрутчи и да го отежне исфрлањето на слузта. Употребата на ладна вода може да предизвика главоболки, настинки, стомачни проблеми, голтање храна.

Желудочни контракции и ладна вода
Студијата од 2001. година на Одделот за невронаука на Универзитетската болница во Упсала во Шведска, покажа дека 7,6 отсто од жените имале симптоми на главоболка откако консумирале 150 мл ледена вода. Некои студии наведуваат дека водата чија температура е 2 Целзиусови степени ги намалува стомачните контракции по 10 минути.
Ахалазијата е состојба која се карактеризира со потешкотии во пренесувањето на храната од хранопроводникот до желудникот. Се верува дека консумирањето ладна вода може да ги влоши симптомите на ахалазија, како што се отежнато голтање и болка во градите.
Конзумацијата на ладна вода во состојба на топлотна исцрпеност може да ги активира вагусните нерви (во хранопроводникот и желудникот кои ја контролираат неволната активност) и да предизвика губење на свеста.


This image has an empty alt attribute; its file name is voda-za-slabeenje.jpg

Слабеење на имунолошкиот систем
Пиењето ладна вода може да го ослаби имунолошкиот систем и да ја намали способноста на телото да се бори против бактериите и вирусите. Конзумирањето ладна вода влијае на забите, крвниот притисок, грлото, респираторниот систем, нервите, желудникот, дигестивниот и имунолошкиот систем.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Како брзо да се исушат алиштата во зима? Овие генијални трикови заштедуваат време!

Доколку немате тераса или соба во вашиот стан каде што можете да ги исушите алиштата, …