5. КРАТКИ И ЕДНОСТАВНИ трикови ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ВАШИОТ ДОМ

Ниту една жена не сака комплицирани процедури за чистење во нејзиниот дом
Чистењето во никој случај не е омилена активност, но секако е неизбежно барем еднаш неделно. Она што може да ни помогне во овие моменти се едноставни трикови кои ни го олеснуваат овој процес а во исто време да го оставаме домот апсолутно чист и уреден.

Пет кратки трикови
Истурете вотка во шише со спреј и испрскајте ги душеците, потпирачи за фотелја и аголни софи, како и потпирачи за кревет за да ги убиете бактериите и да спречите мирис. Пред да го ставите чаршафот и да го наместите креветот, не заборавајте да го оставите душекот да се исуши.


Посипете 3. лажици цимет на подот и потоа исчистете ги со правосмукалка. Циметот ќе се загрева во правосмукалката и ќе шири пријатен мирис цело време за време на вакумирањето.

This image has an empty alt attribute; its file name is cimet.jpg


Напрскајте дамката од кармин со лак за коса и оставете да делува до 10. минути. После тоа, нежно тапкајте ја дамката со влажна крпа за да се отстрани најголемиот дел од бојата, а остатокот лесно ќе се измие во машината за перење алишта.

Ако вашиот лак за нокти се истурил на тепихот, едноставно тапкајте ја дамката со пешкир претходно натопен во медицински алкохол.


Од мрсните дамки на постелнината ќе се ослободите така што прво во нив ќе втриете брашно, кое ќе го впие вишокот маснотии, а потоа ткаенината ќе ја исперете во машина за перење.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Како брзо да се исушат алиштата во зима? Овие генијални трикови заштедуваат време!

Доколку немате тераса или соба во вашиот стан каде што можете да ги исушите алиштата, …