Починал Бред Џонсон, ѕвездата на „Мелроуз Плејс“, на 62-годишна возраст

АКТЕРОТ Бред Џонсон, најпознат по улогите во романтичната драма на Стивен Спилберг „Секогаш“ и серијата „Мелроуз Плејс“, починал на 62-годишна возраст.
Тажната вест за EW ја потврдил неговиот портпарол, но причината за смртта не е откриена.
Џонсон ја започна својата кариера на патеката за родео во 1984. година, каде што бил откриен од директорот на кастингот во потрага по каубојци кои ќе глумат во реклама за пиво. Неговата прва улога била во епизодата од 1986. година од сапунската опера „Далас“ на CBS.
Во 1989. година, Џонсон го играше Тед Бејкер во филмот „Секогаш со Холи Хантер“ и Ричард Драјфус во претставата во режија на Спилберг, која беше римејк на филмот на Виктор Флеминг од 1943. година.


Тој имаше голем број значајни улоги во филмот и телевизијата во текот на 1990-тите, вклучувајќи ги „Летот на натрапникот“ од 1991. година, мини серијата Rough Riders од 1997. година и три филмови Left Behind во кои го глуми главниот лик Рејфорд Стил.
Во 1993. година, тој доби улога во мини серијата „Ned Blessing: The Story of My Life and Times“. Во 1996. година, го играше педијатарот Доминик О’Мали во сапуницата „Мелроуз Плејс“ и продолжи да го игра мајорот Метју Квентин Шеперд во авантуристичката серија „Војник на среќата“.
Зад себе ги остави сопругата Лори и нивните деца Шејн, Белами, Рејчел, Елијана, Еден, Ребека, Анабет и Вилијам.

Фото: Принтскрин/YouTube


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Денис Кралевски од Македонија доби шанса за втор живот благодарение на лекарите од УМБАЛ „Св. Ана“ во Софија

Тимот на д-р Станислав Јорданов од болницата „Св Ана“ во Софија му даде шанса на …