(ВИДЕО+ФОТО) ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА – На прослава пуштиле МИЛИОН И ПОЛ БАЛОНИ и направиле општ ХАОС: Две лица загинале, сите летови откажани…

Од триумф до катастрофа! Погледнете како славењето на градот и желбата за соборување на светскиот рекорд отишле предалеку…
На 27. септември 1986. година, околу 1,5 милиони балони беа пуштени над градот Кливленд во Америка, во обид да се собори Гинисовиот рекорд. Но, таа невина желба да влезе во историја на рекордите се претворила во еколошка катастрофа.
Во тоа време, рекордот за најголемо истовремено лансирање балони го држеше Дизниленд, една година порано за време на 30-годишнината од забавниот парк. Целите на овој фестивал на балони, кој сакал да го собори рекордот, биле едноставни: да се соберат средства за локалниот огранок на Јунајтед Вај, јавно да се ослика Кливленд како еден од вистинските американски градови во подем.
„Човекот од Јунајтед Вејв кој го смисли ова, работеше во маркетинг на една од водечките светски компании и беше ангажиран да дојде до идеја со која ќе се обиде да го ребрендира Кливленд како кул град“, рекол Том Холовац, менаџер на проектот „Балунфест 86“, во разговор со Gizmod 2014 година – „Кливленд само сакаше да го промени својот имиџ“.


Погледнете го новинскиот извештај од 1986 година за Балонфест во Кливленд
„Беа потребни шест месеци планирање за да се преведе настанот од приказна во акција. Голема мрежеста структура со големина на градски блок е поставена за да држи балони. Лоцирана на јавен плоштад во Кливленд, позицијата беше стратешки избрана за да привлече најголем можен број набљудувачи.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дневен хороскоп за среда, 08.02.2023: Не ги потиснувајте вашите желби, постои личност која може да ви удоволи или да ви овозможи добар љубовен третман…

Овен Љубов: Топлите емоции секогаш имаат лековито дејство, затоа внимавајте на вашата сакана личност. Планирајте …