Причина зошто паровите често раскинуваат, а се запоставуваат во врските: Обрнете внимание!

Колку се променивте во текот на врската?
Постојат многу причини за раскинување. Како што сите сме различни, такви се и нашите емотивни односи.
Понекогаш, сепак, причината можеби не е толку очигледна. Се случува партнерите да се „надрастат“ еден со друг. Иако ова можеби не изгледа дека треба да резултира со раскинување, експертите за врски велат дека тоа не е нешто што треба да дозволиме да се случи.
Секогаш треба да растеме и да се развиваме, понекогаш партнерите успеваат да созреваат заедно, а понекогаш едниот го престигнува другиот, кога ќе се појави проблем. Препознавањето кога тоа се случува во врската може да биде тешко, особено ако врската е инаку добра.
Ако една личност се промени додека друга не, тоа може да предизвика раскинување, вели Маргарет Пол, психолог за односи.
– Ако човек е на пат на емоционален и духовен раст, а неговиот партнер воопшто не е заинтересиран, нема да има многу емотивна поврзаност. Тие не се на истото место на кое можеби биле кога ја започнале врската, а можеби е време да продолжат понатаму – вели психологот за Mind Body Green.
Да останете во врска која ве кочи не е добро. Емоционалните врски треба да нè туркаат да бидеме најдобрата верзија од себе, а не обратно.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Како најпровокативниот фустан го носи Емили Рајтаковски, а како поранешната мисица?

Фустанот со отворен грб е хит за топлите летни денови, а воедно изгледа елегантно и …