Зошто е добра ВОДАТА СО НАНЕ? Користа од се’ попопуларниот пијалок

Ако имате навика да пиете обична вода, можеби водата со нане може да го стабилизира внесот на течности.
Водата со нане е пијалок кој станува сè попопуларен. Постојат многу причини зошто овој пијалок толку брзо стана омилен на многумина. Вкусен е, бара малку состојки, содржи минимални количества калории и шеќер и ви помага да останете хидрирани.

Што е вода од нане?
Нането припаѓа на родот растенија нане (мента), група од околу 40 видови миризливи повеќегодишни растенија. Нането се користи илјадници години како кулинарска билка и за медицински цели.
Водата од нане е освежителен и здрав напиток кој можете да го направите од само две состојки – нане и вода. Најпопуларните видови нане се нане и пеперминт. Ако купите свежо нане во продавница, големи се шансите тоа да биде нане.
Бидејќи водата од нане често содржи само нане и вода, се покажа дека е нискокалорична и шеќер. Две лажици свежи листови нане содржат само 5 калории.
Овој пијалок е идеален освежителен начин да останете хидрирани. Водата за пиење го поддржува вашиот метаболизам, телесна температура, циркулација, но и покрај сето тоа, ние не внесуваме вода колку што треба, па водата од нане би можела да не мотивира да пиеме повеќе течности.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ТРИК ШТО ГИ СПАСУВА БРАКОВИТЕ: Одвојте само пет минути дневно, доволно е…

Почетокот на љубовната врска е толку возбудлив. Тогаш сè уште уживаме во романтиката и нежноста …