Дали сте слушнале за „СТЕШИНГ“: Најновиот термин за запознавање што одговара на ситуацијата што се’ почесто се случува во врските

Потребата да се крие партнерот и можните причини за криење станаа предмет на истражување
Влегувањето во сериозна врска е нова фаза во животот на секого, но може да донесе и разни компликации. Покрај убавата страна и емоциите како возбуда, радост и љубов, понекогаш може да има и голем страв од тоа како да заинтегрирате нов партнер или партнер во животот и да им го претставите на семејството и пријателите.
„Стешинг“ е најновиот термин кој се однесува на потребата да го скриете вашиот партнер од околината, семејството и пријателите.
Овој збор го користиме кога донесуваме одлука да го скриеме нашиот избраник од пријателите и семејството. Ова вклучува избегнување споделување на споделени слики на социјалните мрежи.
Овој термин потекнува од 2017. година и е измислен од новинарката на Metro UK, Елен Скор, но се здоби со популарност само малку подоцна.
За жал, ваквото однесување станало се’ почесто и обично е знак на тревога.

„Запрашајте се зошто ви се чини дека партнерот не сака да ви се посвети, со тоа што ќе ве држи одвоен од семејството и пријателите. Дали има нешто што се крие од тебе? Ако баравте значајна врска со таа личност, дали има многу смисла да не ве вклучат во својот живот?“, изјавила психотерапевтката Хедер Гарбут за Stylist.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ТРИК ШТО ГИ СПАСУВА БРАКОВИТЕ: Одвојте само пет минути дневно, доволно е…

Почетокот на љубовната врска е толку возбудлив. Тогаш сè уште уживаме во романтиката и нежноста …