Медицински феномен во Сплит: Жена родила четири бебиња, а не се близнаци

Дваесет и деветгодишна жена од Сплит, Хрватска, родила четири бебиња со царски рез! Голема прослава во семејството на познат претприемач, потврдиле од професијата: „Овој случај е една од најтешките реткости“
Големата прослава е во семејство од Сплит, но и во породилното одделение на Клиничкиот болнички центар Сплит. Дваесет и деветгодишна жена утрово родила четири бебиња со царски рез!
Да, добро прочитавте. Ова не се идентични или братски близнаци, туку секој фетус имал своја плацента, што, како што кажуваат упатените, е тешка реткост, а да не зборуваме за медицински феномени. Последниот се случил во Сплит пред 25. години.
Жената од нашата приказна зачнала природно, два месеци била во болница за да ја одржи бременоста и била под лекарска нега. Целото породување го водел др. Матиќ, додека др. Вулиќ направил царски рез, па освен на родителите на децата и роднините, мора да им се честита и на нивната професионална работа. Глупаво е тоа да се пишува, посоодветно е – подвиг.

This image has an empty alt attribute; its file name is cetiri-bebinja-vo-split.jpg
Секое дете е со висина од 40. сантиметри и тешко килограм и пол, додека само едно девојче е два сантиметри пониско од своите браќа и сестри, но има иста тежина како нив.
Мајката и нејзиниот сопруг имаат уште една ќерка, па сега ќе има со кого да се гушка и да се грижи кога нејзината мајка ќе дојде од болница со сестра и и’ браќата.
Мајката на децата не била вработена и се грижела за домаќинството додека таткото на децата се посветил на работа со глуви и слепи лица. Има ли похумани и поубави приказни?
Како што дознаваме, новинарите кои ја намирисале оваа информација веќе се собираат низ болницата, а на среќната мајка останува да одлучи дали ќе ја даде својата приказна во јавноста или не.


Извор: slobodnadalmacija.hr

Фото: Илустрација


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Никогаш не ги игнорирајте: 10 симптоми кои можат да бидат знаци за проблеми со бубрезите

КОГА бубрезите се загрозени, може да се појават многу симптоми. Ако забележите повеќе од еден, …