(ВИДЕО+ФОТО) РОДИЛА СИН ВО ОКЕАН! Жена организирала „слободно породување“, но некои мислат дека тоа не е „санитарно“

Џози Пеукерт го родила своето бебе додека седела на плажа и рекла дека искуството било „без грижи“ – иако некои велат дека е „нехигиенско“.
Мајката која го дочекала својот син на свет во океанот, изјавила дека нејзиното искуство е „без грижи“ и ја натерало „да се чувствува многу добро“ – и покрај коментарите на некои кои тврдат дека тоа не е „санитарно“.
37-годишната Џози Пеукерт стана вирална откако објави видео на Инстаграм на кое се гледа како таа и нејзиниот партнер возат до брегот на Паја Мајагуала во Никарагва за една жена да може да се породи во вода додека брановите ѝ го плискаат грбот.
На видеото, кое е прегледано преку 200.000 пати, се гледа и Џози како минува низ контракции, а иако на видеото изгледаше дека има болки, мајката инсистирала дека ритамот на брановите во комбинација со нејзините контракции всушност создал прилично пријатно искуство.

Таа рекла: „Брановите имаа ист ритам како и контракциите, поради тој мазен тек се чувствував многу добро. Ми дојде идејата дека сакам да се породам во океанот, а бидејќи условите беа соодветни за тој ден, тоа и го направив“.
Мајката на четири деца ги испратила своите деца кај пријател кога дознала дека нејзиното раѓање треба да започне, а таа и нејзиниот партнер Бени Корнелиус (42) возеле до плажата со прибор за породување – вклучувајќи крпи, чинија со сито за плацента, газа и хартиени крпи.
Џози и Бени потоа го запознале својот син Боди Амор Оушн Корнелиус во водата на 27. февруари пред да се спакуваат и да возат дома.А мајката вели дека нејзиното искуство со породувањето било „без грижи“ без учество на лекари или акушерки, што за неа било голема разлика во однос на претходните породувања што ги претрпела.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зошто мажите ја губат главата поради жените со облини?

Сите знаат дека мажите сакаат жени со облини, но зошто? Има ли друг одговор на …