(ВИДЕО+ФОТО) Новиот Top Gun ги руши предрасудите: Илјадници мажи признале дека плачат додека го гледаат филмот

Изгледа дека долгоочекуваното продолжение на Top Gun не само што соборува рекорди на бокс офисот, туку и по бројот на мажи кои плачеле поради него, па многу мажи ширум светот откриле како Том Круз ги натерал на солзи.
Top Gun: Maverick заработи рекордни 134. милиони долари во првиот викенд од прикажувањето, а некои од причините за таквиот успех се долгогодишното исчекување на филмот, големата доза на носталгија и акробациите на Том Круз. Сепак, изгледа дека филмот успеал и во нешто друго.


Имено, на социјалните мрежи почнаа да се појавуваат бројни мажи кои признаваат дека филмот ги расплакал, особено врската помеѓу Маверик на Круз и синот на неговата покојна најдобра пријателка Гуска.

Глен Пауел, еден од актерите во филмот, на Твитер филмот го нарекол „безбедно место за машки солзи“, а неговата објава предизвика лавина коментари од други корисници кои споделиле слични искуства.
Меѓу другото, еден од нив напишал дека го видел тоа со свои очи: „Во четвртокот бев сведок. Пред мене седеше постар господин кој неколкупати си ги бришеше очите“, друг додал дека „плачел дури ПЕТ пати.“ а трет дека „девојката го задевала за плачењето“.

„Вечерва во кино плачеше возрасен маж. Можеби бев јас, но не е важно“, напишал еден гледач. Комичарот Стивен Кастиљо исто така проговорил велејќи дека неговиот „омразен дел од филмот“ бил кога неговата девојка се свртела и гласно го прашала дали плаче.
Еден куп луѓе се свртеа и ме погледнаа“, напишач комичарот. Мажите меѓусебно се тешеа во објавите, со разни комични објаснувања од типот дека очите им се стеснувале „затоа што им паднала мува“ или „поради затворениот простор полн со полен“.

Оригиналниот Top Gun излезе во 1986. година, а дури оваа година доби продолжение. Неговата премиера беше одложена за некое време поради пандемија, но продуцентската куќа Парамаунт е задоволна бидејќи филмот на крајот стигна до публиката.
„Задоволен сум што донесовме одлука да продолжиме. Овој филм ќе предизвика голем интерес и ќе привлече луѓе во киното кои не биле таму долго време”, изјавил менаџерот за дистрибуција Крис Аронсон.

Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ПОЧИНАЛА НА 40 ГОДИНИ – Британската водителка која неодамна почина, им оставила трогателно проштално писмо на своите деца

Британската водителка, која почина на крајот на јуни по битка со ракот на дебелото црево, …