ТЕНИСКИОТ СВЕТ ВО НЕВЕРУВАЊЕ: Рафаел Надал најавил крај на кариерата

ШПАНСКИОТ тенисер Рафаел Надал признал дека утрешниот дуел против Новак Ѓоковиќ во четвртфиналето на Ролан Гарос може да биде негов последен меч на Отвореното првенство на Франција.
Во осминафиналето на вториот Грен слем турнир во сезоната, по голема борба во пет сета, Надал го совлада Канаѓанецот Феликс Оже-Алиасим.

View this post on Instagram

A post shared by Rafa Nadal (@rafaelnadal)– Се надевам дека ќе бидам доволно добар за да можам да тренирам пред натпреварот. Против Ѓоковиќ немам играно една година и тоа ќе биде голем предизвик за мене. Го освои Рим и сигурно ќе има голема самодоверба. Знам каква е мојата ситуација кога е здравјето во прашање. Ќе се борам, не можам да се жалам, сепак стигнав до четвртфиналето. Пред две и пол недели не мислев дека ќе бидам тука. Секој меч може да биде последен на Ролан Гарос – истакнал шпанскиот тенисер.

View this post on Instagram

A post shared by Rafa Nadal (@rafaelnadal)Ѓоковиќ и Надал одиграа 58 меѓусебни дуели во кариерата, а Србинот води со 30:28 во победи. Тие двајца последен пат играа минатата година во полуфиналето на Ролан Гарос, а најдобриот светски тенисер славеше со 3:1 во сетови.

View this post on Instagram

A post shared by Tennis TV (@tennistv)– Натпреварот против Ѓоковиќ може да ми биде последен на Ролан Гарос и затоа би сакал да се игра во текот на денот. Поминав низ многу компликации со стапалото и не знам што ме чека во кариерата, бидејќи секој натпревар може да биде последен во мојата кариера. Се трудам да продолжам да го живеам сонот да играм тенис, па што ќе биде нека биде – завршил Надал.

View this post on Instagram

A post shared by Rafa Nadal (@rafaelnadal)

Шпанскиот тенисер од 2005. година има проблеми со болеста Мулер-Вајс, која предизвикува деформација на една од коските на стапалото.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Беше 13-ти тенисер во светот, сега покажал како фрла бомби со дрон

АЛЕКСАНДР ДОЛГОПОЛОВ, некогаш светски познат тенисер, се бори во украинската армија во војната против Русија. …