Актерот Бо Хопкинс починал по срцев удар

Американскиот филмски режисер, продуцент, сценарист и актер Бо Хопкинс, познат по улогите во драмата наградена со Оскар „Полноќен експрес“ и „Американски графити“ на Џорџ Лукас, починал на осумдесетгодишна возраст.
Неговата сопруга Ксиан потврдила дека Хопкинс починал во саботата наутро во болница во Ван Ница, Калифорнија, како последица на срцев удар што го доживеал на 9. мај, јавуваат странските медиуми.
Хопкинс заработи повеќе од 130. актерски признанија за време на неговата половина век долга кариера и беше најпознат по истакнатите споредни улоги, во важни студиски филмови помеѓу доцните 1960-ти и доцните 1970-ти.
Покрај неговите филмски улоги, тој имаше бројни гостувања на ТВ, вклучувајќи ја и детективската драмска серија на NBC од 1974. година „The Rockford Files“ и култните „Charlie’s Angels“.

View this post on Instagram

A post shared by Yves Alexandre (@cinebaseinternational)

loading...


Тој е роден и израснат во Гринвил, Јужна Каролина, како Вилијам Молдин Хопкинс.
Го одгледале мајка му и баба му по смртта на татко му, кога имал само 9. години. На 16-годишна возраст, Хопкинс се пријавил во војска, по што решил да глуми, стекнувајќи искуство во летни продукции и гостувања на телевизија.
Неговата пробивна улога беше кога играше член на бандата со прекар „Лудиот Ли“ во вестернот „Wild Fellowship“ од 1969. година.

View this post on Instagram

A post shared by devin thompson (@devinthompson1983)Откако работеше со режисерот Сем Пекинпо на проектот, тој ја добил улогата на ограбувач на банка во неговиот акционен трилер „Бегство“ со Стив Меквин и „Елитните убијци“ три години подоцна, во 1975 година. На телевизија, Хопкинс глуми во голем број програми, вклучувајќи ги „Чарлиевите ангели“, „А Тим“ и хит серијата „Династија“.
Сепак, тој беше најпознат по неговите незаборавни споредни улоги во филмовите како „Американски графити“, напишан и режиран од Џорџ Лукас пред „Војна на ѕвездите“ и продуциран од Френсис Форд Копола.

View this post on Instagram

A post shared by @yellowtv72Хопкинс играше заедно со Рон Хауард, Пол Ле Мет, Харисон Форд и Ричард Драјфус како „Малиот Џо“ Јанг, водачот на групата по име Фараони. Другите заслуги на Хопкинс ги вклучуваат „Midnight Express“, „Headhunter“ и од неодамна „Weiss“ и „Hilby Elegie“.
Пред неговата смрт, Хопкинс се населил во Лос Анџелес со неговата сопруга Ксијан и децата Метју и Џејн. Подалеку од големите и малите екрани, тој уживал во риболов, одгледување коњи и гледање на неговиот омилен бејзбол тим, Лос Анџелес Ангелс.


Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ПОКАЈУВАЊЕ – Меган и Хари се борат да го запрат емитувањето на документарниот филм: Не сакаат светот да слушне што се кажале

Покајание, „пеглање“ работи, придобивки… Меган Маркл и принцот Хари сакаат да го променат документарецот што …