(ФОТО) Формула 1 – На Леклер пол во неговиот роден град, Ферстапен четврти

Возачот на Ферари, Шарл Леклер ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Монако.
Квалификациите ги заврши за 1:11.376, а одличниот прв дел од викендот за Ферари го заврши Карлос Саинц Јуниор кој имаше второ време (+0.225).

Трето време во квалификациите имаше Серхио Перез од Ред Бул, додека четврти беше неговиот тимски колега Макс Ферстапен.
Првите 10 ги комплетираа Ландо Норис, Џорџ Расел, Фернандо Алонсо, Луис Хамилтон, Себастијан Фетел и Естебан Окон.


Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Интервју со Ива Пројковска интернационална ФИФА судијка: „Допрва почнува револуцијата на жените во машкиот фудбал!“

Ива Пројковска, првата интернационална ФИФА судијка која се најде помеѓу 20-те елитни судии во Европа, …