(ФОТО) Се спушта завесата – кој ќе го освои најпосакуваниот трофеј?

Во сабота од 21. часот на стадионот „Франција“ во Париз ќе се одигра финалето од Лигата на шампионите меѓу фудбалерите на Реал Мадрид и Ливерпул.
Цел свет со нетрпение го очекува одговорот на прашањето кој е моментално најдобар на „Стариот континент“ и кој ќе го крене популарниот трофеј „ушле“.
Од една страна е Мадрид со рекордни 13. титули, предводен од Карим Бензема и неверојатен пат до финалето – три чудесни пресври против ПСЖ, Челзи и Манчестер Сити, а од друга страна Ливерпул, кој и покрај тоа што ја загуби титулата во Премиер лигата, може се смета за благ фаворит.

View this post on Instagram

A post shared by B92.net/sport (@b92_sport)


„Се може да се случи во финалето. Мораме да бидеме подготвени на се. Има работи кои не можете да ги контролирате. Имавме доволно време да се подготвиме и подготвени сме за финалето”, изјави тренерот на Реал, Карло Анчелоти на прес-конференцијата.
Италијанскиот стручњак по петти пат ќе го води тимот во финалето, на претходните четири победи двапати со Милан и еднаш со Реал, а загуби само во култниот меч Милан – Ливерпул во Истанбул по предност од 3:0 на полувреме.
„Знам дека звучи чудно, но мислам дека мојот тим одигра најдобро во финалето што го загубив“, истакнал Анчелоти.
Реал е во исклучителна серија од седум последователни победи во финалето, која започна во 1998. година со голот на Предраг Мијатовиќ против Јувентус во Амстердам.
Тие победија во последното финале против Ливерпул, во 2018. година во Киев, со 3:1.“Верувам дека научивме многу од таа игра, дека созреавме. Оттогаш многу пораснавме како тим. Дали подготвувам изненадување? Не, ако се обидов да им претставам нешто ново на моите играчи пред овој натпревар, би мислеле дека сум нервозен, но навистина не сум“, изјавил Јирген Клоп, кој по тој пораз, следната сезона, на Ливерпул му го донесе шестиот трофеј во историјата со победата од 2-0 против Тотенхем во финалето.


Екипите на Реал Мадрид и Ливерпул, како што е најавено, ќе настапат во овие состави:

This image has an empty alt attribute; its file name is sostavi.jpg

Фото: Принтскрин/b92

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Легендарниот тренер Чиро Блажевиќ за болеста: „Имам големи болки, ракот ми се прошири на сите коски и црниот дроб“

Откако неодамна беше снимен како шета низ Загреб придружуван од неговиот син Мирослав, Мирослав Чиро …