Дали нашите баби биле во право? Научниците откриле како чајот од камилица влијае на телото

Билните чаеви отсекогаш биле добри сојузници на нашето тело
Мајките и бабите, се чини, биле во право. „Пиј чај од камилица, ќе ти се допадне“, е фраза што ја слушнавме, со помалку или повеќе зборови, од роднини или блиски пријатели кои сакале да се грижат за нас кога сме болни.
Според писателката Рут Клифорд, која ја објавила книгата „Здравје и медицина низ историјата“, уште од цивилизацијата на Ацтеките, лекарите препорачуваат билни чаеви за релаксација, но и за лекување на разни болести.
Поради едноставниот факт дека се топол напиток, инфузиите помагаат во борбата против студената клима и симптомите кои произлегуваат од неа, како што е настинката. Но, кои се посебните придобивки од камилицата? Експертите по алтернативна и хомеопатска медицина потврдуваат дека растението камилица има антивоспалителни и антиоксидантни својства.

This image has an empty alt attribute; its file name is caj-kamilica-Copy.jpg


Извадете ја кесичката чај
Телото се воспалува кога има органи во кои течноста се акумулира во ткивата, што може да се должи на лошата исхрана и седентарен начин на живот. Кога јадете храна богата со масти, шеќер или натриум, се чувствувате како стомакот да ви е отечен, нели?
Сега, не само што може да ви отече стомакот, туку и различни ткива на органите во вашето тело може да имаат ист оток и од иста причина. Чајот од камилица ги ублажува овие симптоми бидејќи ја поправа стомачната мембрана и помага при сите дигестивни процеси.
Империјал колеџ во Лондон спровел истражување во кое дошле до заклучок дека камилицата ја намалува анксиозноста и придонесува за опуштање на организмот со тоа што влијае на зголемување на амино киселините кои ги опуштаат ткивата.

Една статија во списанието „Medical Archive“ од Куба покажа дека камилицата има лековити својства. Исто така е антисептик, антиалергичен, аналгетик, антиинфламаторен и бактериостатски (што го спречува растот на бактериите), па затоа ова растение се користи за пародонтални проблеми.


This image has an empty alt attribute; its file name is kamilica.jpgМинистерството за здравство на Боливија најавило дискусија за да се истакнат 10. придобивки од оваа инфузија. Меѓу веќе споменатите својства се регулирањето на дигестивните нарушувања како гадење, повраќање и гасови; несоница; губење на апетит и грип.
Исто така, се верува дека е природен избелувач, го гледавме како главна компонента на некои шампони и „чудотворни“ производи на пазарот. Некои луѓе го користат за навлажнување на кожата и ладење во топлите денови.
Со ладна вода од инфузијата, можете да направите облоги за да го намалите отокот на кој било дел од телото што доживеал удар по лош сон.

Како треба да се подготви?
За да го направите ова правилно, треба да варите чаша вода четири минути на средна топлина. Потоа послужете ја течноста во сад и додадете цветови од камилица во зовриената вода. Покријте ја инфузијата и заборавете на тоа уште четири минути. По ова време, процедете ја шолјата и испијте го чајот.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) МОМЕНТИ КОИ ВРЕДИ ДА СЕ ЗАПОМНАТ – Прекрасните бебиња близнаци се „препознале“ по прв пат, нивните насмевки кажале се!

Иако понекогаш се караме со нашите браќа и сестри, таа љубов е огромна и значи …