(ВИДЕО+ФОТО) Почина актерот Реј Лиота

Американскиот актер Рејмонд Ален Лиота починал денеска на 67-годишна возраст.
Лиота, кој беше најпознат по својата главна улога во криминалистичката класика на Мартин Скорсезе од 1990 година „Goodfellas“, починал во сон во Доминиканската Република додека снимал нов филм, пренесува Independent.

This image has an empty alt attribute; its file name is rej-liota.jpg


Американските медиуми пишуваат дека 67-годишниот актер починал во сон во Доминиканската Република, каде што ја снимал „Опасна вода“. Лиота зад себе ги остави ќерката Карен и свршеницата Џејси Нитоло со која наскоро требаше да се ожени.


Лиота во последно време работел на голем број нови проекти, откако долго време не беше виден на филмските екрани. Работел на The Many Saints of Newark, Marriage Story и No Sudden Move. Тој, исто така, неодамна го заврши снимањето на Cocaine Bear, а требаше да се појави и во The Substance со Деми Мур.
Лиота својата најголема слава ја постигна со улогата на Хенри Хил во филмот „Добрите момци“ на Мартин Скорсезе. Многумина сè уште тврдат дека ова е најдобриот филм со мафијашка тема некогаш снимен.

This image has an empty alt attribute; its file name is rej-liota-1-659x1024.jpg


Бил посвоен од сиропиталиште, а пред актерската кариера работел како шанкер
Лиота е родена на 18. декември 1954. година во Њуарк. Откако бил напуштен во сиропиталиште, на возраст од шест месеци, тој бил посвоен од градската службеничка Мери и сопственикот на продавница за автоделови Алфред Лиота. Мери имала шкотско потекло, а Алфред, син на италијански имигранти.

Подоцна најмил приватен детектив за да ја лоцира неговата биолошка мајка, а подоцна од неа дознал дека таа главно има шкотско потекло. Дипломирал на Универзитетот во Мајами, каде студирал глума, а на почетокот на кариерата настапувал во мјузикли.
Пред својата актерска кариера работел како шанкер. Една од неговите најрани улоги беше онаа на Џои Перини во сапунската опера „Another World“, во која се појавуваше од 1978. до 1981. година. Тој ја напушти серијата за да може да си ја проба среќата во филмската индустрија и се пресели во Лос Анџелес.
Дебитираше во игран филм во „The Lonely Lady“ во 1983. година. Неговата прва голема актерска улога беше во филмот Something Wild (1986). Таа улога му ја донесе првата номинација за Златен глобус. Во 1990. година ја постигна својата најпозната улога во „Добрите момци“.

После тоа, тие добија улоги во Unlawful Entry, No Escape, Unforgettable, Cop Land, Phoenix … Во 1998 година, тој воодушеви играјќи го Френк Синатра во ТВ-филмот „The Rat Pack“. Во 2001 година, тој глумеше во „Ханиба“л заедно со Ентони Хопкинс.
Од 1997. до 2004. година беше во брак со актерката и продуцентка Мишел Грејс со која ја доби ќерката Карен.
Пред неговата смрт, тој бил во Доминиканската Република каде го снимал проектот наречен „Dangerous Waters“.

Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што може да се случи во вашиот организам ако јадете ДВЕ ЛАЖИЧКИ МЕД секој ден? Канадските научници дојдоа до многу интересни податоци

Еве како редовното консумирање мед може да влијае на организмот Канадските научници истражувале и утврдиле …